Եվրո 2016–ի ֆուտբոլային կրքերից անմասն չեն մնացել նաեւ դիվանագետները։ Հայաստանում Շվեդիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ստեֆան Էրիկսոնը, որը միջին ֆուտբոլասեր է, գործընկերոջ՝ Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ երկրպագում է իր թիմին եւ ուղղակի վայելում գեղեցիկ սպորտը։
Շվեդիան Եվրո 2016-ի ֆավորիտներից չէ, խոստովանում է Ստեֆան Էրիկսոնը։ «Բայց մենք հիմնականում հաղթում ենք «Եվրատեսիլում», – ժպտում է նա։ Դիվանագետը հիմնականում հետեւում է առաջնություններին։ «Շվեդիան այս առաջնությունում ֆավորիտ չէ։ Մեզ հետ մեծ հույսեր չեն կապում։ Հնարավոր է, դա լավ է։ Անգլերեն նման հասկացություն կա՝ underdog, երբ ակնկալիքները մեծ չեն, եւ թիմը կարող է զարմացնել։ Երբ, ընդհակառակը, ակնկալիքները մեծ են, եւ բոլորը սպասում են, որ թիմը պետք է առաջին տեղը զբաղեցնի, շատ հաճախ հիասթափվում են», – ասում է Ստեֆան էրիկսոնը։
Նրա խոսքով՝ Շվեդիան երբեք չի հաղթել առաջնություններում։ «Բայց մենք հաջողություններ ունեցել ենք. 90-ականներին մենք անգամ 3-րդ տեղն ենք զբաղեցրել։ Այն ժամանակ մենք լավ թիմ ունեինք։ Դրանից հետո մենք միգուցե մեծ հաջողություններ չենք ունեցել եւ մխիթարվում ենք «Եվրատեսիլում» եւ մի փոքր էլ՝ հոկեյում ունեցած հաջողություններով», – ասում է դիվանագետը։
Հիշեցնենք, որ Շվեդիայի եւ Իռլանդիայի ֆուտբոլի հավաքականները ոչ ոքի են խաղացել Եվրոպայի առաջնության 1-ին տուրում։ E խմբում երկու թիմերը բաժանվել են 1։1 հաշվով։

Passions for Euro 2016 football do not pass around diplomats. Stefan Eriksson, Charge d'Affaires of Sweden, who is an average football fan, is fancying for his team and simply enjoying the sport game with his colleague, the Lithuanian Ambassador Erikas Petrikas.
“Sweden is not among the favorites for Euro 2016 ,” admits Stefan Erikson,” but we win the Eurovision, " he smiles . He basically follows the championships . "Sweden is not the favorite this season . People do not have much expectations from us. Perhaps, it is good. In English we use the term “underdog”, when there are not much expectations, but the team might surprise the audience. When , on the contrary , the expectations are high, and everyone is waiting for the team to take the first place , it is often disappointing , " says Stefan Erikson .
The diplomat also noted that Sweden has never won championships, and, therefore, they console themselves with the results they have had at the Eurovision and a little bit in the Hockey . "But we had success in the past . In 90s we even took the 3rd place . We had a good team at that time,” he said.
As reported earlier, Sweden and Ireland football teams ended the game in a draw in the 1st round of the European Championship.