Ադրբեջանական լրատվամիջոցների եւ պաշտպանության նախարարության կողմից «դիվերսանտ» որակված Մանվել Սարիբեկյանը, Բաքվից ստացվող լուրերի համաձայն, ինքնասպան է եղել:
Ադրբեջանական Trend գործակալությունը, վկայակոչելով պաշտպանության նախարարության եւ ռազմական դատախազության համատեղ հայտարարությունը, հայտնել է, որ Սարիբեկյանն ինքնասպան է եղել հոկտեմբերի 5-ին, գիշերվա ժամը 3-ին:
Ըստ 1news.az-ի, Սարիբեկյանը կախվել է իր խցում, որպես պարան օգտագործելով վերնաշապիկն ու սավանը: Սարիբեկյանի վզին հայտնաբերվել է կախվածներին բնորոշ սպի:
Հիշեցնենք, որ Սարիբեկյանը ձերբակալվել էր սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի զինված ուժերի շփման գծում: Ադրբեջանական կողմը նրան հայ դիվերսանտ էր որակել, իսկ ձերբակալումից քիչ անց ANS հետուստաալիքը ռեպորտաժ էր ցուցադրել, որտեղ Մանվել Սարիբեկյանը խոստովանում է, որ «Ադրբեջանի տարածքում դիվերսիոն գործունեություն իրականացնելու համար պատրաստություն է անցել»: Այդ հոլովակը հայտնվել է նաեւ YouTube-ում:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով, Մանվել Սարիբեկյանը մոլորված հովիվ է եղել, իսկ նրան «որպես հայ դիվերսանտ ներկայացնելու փորձերը ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հերթական պարզունակ քայլն է»: Հայաստանի ՊՆ-ն նշել էր նաեւ, որ տեսահոլովակի փորձաքնությամբ երեւում է, որ այն նկարվել է հոգեբանական եւ ֆիզիկական ճնշումների, հատուկ միջոցների կիրառմամբ:

On October 5, at 3:00 a.m. Manvel Saribekyan, an alleged member of Armenian “diversion” group who was captured in Azerbaijan, committed a suicide, Trend News reports referring to the Azerbaijani Defense Ministry and Military Prosecutor’s Office.
According to 1 news.az, Saribekyan hanged himself improvising a rope from his shirt and sheets. A strangulation scar was discovered on Manvel Saribekyan’s neck, characteristic to a hanged person.
As reported previously, the Armenian Defense Ministry stated the information, publicized by a number of Azeri mass media and a Youtube “interview” with M. Saribekyan, alleged member of Armenian “diversion” group, is untrue.
“M. Saribekyan completed his compulsory army service in May, 2010 and does not have any links with the special services. Presenting the lost shepherd, who was looking for his missing cattle, as a member of “diversion” group is another plain step by Azerbaijani propaganda machine. Expert assessment of the video allows to conclude that the video was filmed under physical and psychological pressure and with the use of special methods,” the Armenian Defense Ministry said in a statement.