Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը հայտարարել են Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծում իրադրության կարգավորմանը հավատարմության մասին եւ համաձայնել ավելացնել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը: Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այս մասին լրագրողներին հաղորդել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Բացի այն, որ մենք հստակ քայլեր նախանշեցինք բանակցային գործընթացի ակտիվացման ուղղությամբ, նախագահները համաձայնեցրին եռակողմ հայտարարությունը, որում հաստատվում է շփման գծում իրադրության կարգավորմանը նրանց հավատարմությունը, նշվում հակամարտության գոտում աշխատող ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման շուրջ նրանց համաձայնության մասին, հաստատվում է հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում կայուն առաջընթացի ապահովման շուրջ նրանց հավատարմությունը»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նա փաստել է, որ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում «հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է»:
Նախագահների բանակցություններից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Լավրովը նշել է, որ հրադադարին հետեւելու փաստը նշվել է երկրների ղեկավարների հայտարարությունում: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «միջադեպերի կանխմամբ եւ հետաքննությամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ քարտուղարությունը»:

Президенты России, Армении и Азербайджана Владимир Путин, Серж Саргсян и Ильхам Алиев заявили о приверженности нормализации обстановки на линии прикосновения в Нагорном Карабахе и согласились увеличить число наблюдателей ОБСЕ. Об этом журналистам сообщил глава МИД РФ Сергей Лавров, сообщает ТАСС.
«Помимо того, что мы наметили конкретные шаги по активизации переговорного процесса, президенты согласовали трехстороннее Заявление, в котором подтверждается их приверженность нормализации обстановки на линии соприкосновения, содержится их согласие на увеличение наблюдателей ОБСЕ, которые работают в зоне конфликта и выражается приверженность созданию условий для того, чтобы был устойчивый прогресс в переговорах по политическому урегулированию конфликта», - сказал глава МИД РФ.
В последние дни на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе «наблюдается тишина, перемирие в целом соблюдается», констатировал министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
Отвечая на вопросы журналистов после переговоров президентов, Лавров отметил, что соблюдение перемирия отмечено в заявлении лидеров. Он обратил внимание на то, что предотвращением инцидентов, расследованием инцидентов занимается секретариат ОБСЕ».