Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը հայտարարել են Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծում իրադրության կարգավորմանը հավատարմության մասին եւ համաձայնել ավելացնել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը: Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այս մասին լրագրողներին հաղորդել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Բացի այն, որ մենք հստակ քայլեր նախանշեցինք բանակցային գործընթացի ակտիվացման ուղղությամբ, նախագահները համաձայնեցրին եռակողմ հայտարարությունը, որում հաստատվում է շփման գծում իրադրության կարգավորմանը նրանց հավատարմությունը, նշվում հակամարտության գոտում աշխատող ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման շուրջ նրանց համաձայնության մասին, հաստատվում է հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում կայուն առաջընթացի ապահովման շուրջ նրանց հավատարմությունը»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նա փաստել է, որ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում «հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է»:
Նախագահների բանակցություններից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Լավրովը նշել է, որ հրադադարին հետեւելու փաստը նշվել է երկրների ղեկավարների հայտարարությունում: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «միջադեպերի կանխմամբ եւ հետաքննությամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ քարտուղարությունը»:

President of Russia, Armenia and Azerbaijan Vladimir Putin, Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev stated about their commitment to the normalization of the situation on the Nagorno-Karabakh Line of Contact, agreeing to increase the number of OSCE observers, Russian FM Sergey Lavrov told journalists Monday, TASS reports.
“Apart from the specific steps outlined by us for activating the negotiation process, the presidents agreed on a trilateral statement, which confirms their commitment to the normalization of the situation on the Line of Contact, as well as their agreement to increase the number of OSCE observers, who work in the conflict zone. The document also reflects their commitment to create conditions for a steady process in negotiations on the political settlement of the conflict,” the Russian FM said.
The recent days have seen “silence and generally observation of ceasefire” on the Line of Contact, Lavrov noted.
Responding to the journalists after the presidential talks, the FM noted that the observation of ceasefire is mentioned in the leaders’ statement. He also stressed the fact that the OSCE Secretariat deals with the prevention of incidents and their investigation.