Այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հանդիպում են, եւ տեղի է ունենում վստահության միջոցների հաստատմանն ուղղված զրույց, արդեն լավ նշան է։ Այս մասին հունիսի 21-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեն՝ անդրադառնալով հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը։
Նա հիշեցրեց, որ մեկ ամսում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ արդեն 2 հանդիպում է կայացել։ Առաջին հանդիպումը նախաձեռնել էր ամերիկյան դիվանագիտությունը։ Երկրորդը ռուսական կողմի նախաձեռնությունն էր։ «Չխորանալով թեմատիկայի մեջ՝ կարող եմ ասել, որ այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հանդիպում են, եւ տեղի է ունենում վստահության միջոցների հաստատմանն ուղղված զրույց, արդեն լավ նշան է։ Քանի որ առանց երկխոսության չի կարող լինել քաղաքական լուծում»,– ասել է դեսպանը։
Դեսպանը նշել է, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման արդյունքում արված հայտարարության մեջ շատ կարեւոր գաղափար կա՝ պարբերաբար հանդիպումներ անցկացնել։ «Քանի որ առանց երկխոսության չի կարող լինել փոխադարձ ճանաչման գործընթաց, որի նպատակը մյուս կողմի դիրքորոշումը հասկանալն ու պատկերացնելն է»,– նշել է Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեն՝ եւս մեկ անգամ ընդգծելով, որ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին։

Тот факт, что президенты Армении и Азербайджана встречаются, происходит разговор, направленный на установление мер доверия, уже хороший знак. Об этом заявил на пресс-конференции 21 июня Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье, касаясь состоявшейся 20 июня встречи президентов России, Армении и Азербайджана.
Он напомнил, что за месяц состоялись уже две встречи президентов Армении и Азербайджана. Первая встреча была инициирована американской дипломатией. Вторая состоялась по инициативе российской стороны. «Не углубляясь в тематику, могу сказать: тот факт, что президенты двух стран встречаются, происходит разговор, направленный на установление мер доверия, уже хороший знак. Поскольку без диалога не может быть политического решения, без диалога не может быть процесса познавания друг друга, с целью понять и представить позиции другой стороны», - отметил Жан-Франсуа Шарпантье, еще раз подчеркнув готовность Франции содействовать переговорному процессу.
В совместном заявлении, принятом по итогам встречи в Санкт-Петербурге, добавил посол, содержится очень важная идея – проведение регулярных встреч.
Напомним, что в Санкт-Петербурге состоялась трехсторонняя встреча президентов России, Армении и Азербайджана по вопросу Нагорного Карабаха.