Հայաստանը խաղաղության է ձգտում, մեզ համար ցանկացած դեպքում խաղաղ բանակցելը գերադասելի է, քան կրակելը: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 24-ին, ՀՀ իշխանությունների, հասարակայնության եւ Երեւանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հանդիպման ժամանակ իր խոսքում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա, իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է.
«Այսօր Աստված մեզ յուրահատուկ օր է պարգեւել:
Մեր ժողովրդի եւ անձամբ ինձ համար մեծագույն պատիվ է ողջունել կաթոլիկ աշխարհի առաջնորդ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապին քրիստոնեությունն աշխարհում առաջինը պետականորեն ընդունած եւ հանուն քրիստոնեական ինքնության ու արժեքների հազարամյա մաքառումներով անցած հայոց հողում։
Ձե՛րդ Սրբություն, Ձեր այցը երկար սպասված էր մեր երկրում։ Սիրո եւ խաղաղության, գթասրտության համամարդկային արժեքների եւ մարդասիրական գաղափարների նկատմամբ Ձեր հավատարմությամբ եւ հայությանը հուզող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական հոգածությամբ Դուք վայելում եք հայ ժողովրդի մեծ հարգանքն ու հիացմունքը։
Շնորհակալ ենք ջերմությամբ լի պատմական այս պահը բոլորիս պարգեւելու համար։ Շնորհակալ ենք, որ Ձեր ներկայությամբ օրհնություն, երջանկություն ու խաղաղություն եք բերում մեր երկիր, ջերմությամբ լցնում մեր օջախներն ու մեր սրտերը։ Ձեր կողմից որպես այցի նշանաբան` «այց առաջին քրիստոնյա երկիր» պաշտոնական կարգախոս հաստատելը եւ ուղեւորությունն «ուխտագնացություն» բնորոշելը վկայում է մեր երկրի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ Ձեր հոգածության, ինչպես նաեւ կաթոլիկ եւ Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու միջեւ առանձնահատուկ կապի մասին: Մենք շնորհակալ եւ երախտապարտ ենք Ձեզ դրա համար:
15 տարի առաջ՝ 2001 թվականին, Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Սուրբ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի այցը Հայաստան մեր երկրում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի առթիվ էր։ Այսօր Ֆրանցիսկոս Պապի այս պատմական այցը նշանավորում է մեկ այլ հիշարժան տարեդարձ՝ Հայոց անկախ պետականության վերականգնման 25-ամյակը, տոն, որ յուրաքանչյուր հայի համար նվիրական է։
Հայ ժողովուրդն իր հազարամյա պատմական սլացքում շատ դժվարություններ է տեսել՝ ցեղասպանությունից, օտարի բռնատիրությունից ու բարեկամի անտարբերությունից մինչեւ ժխտողականություն: Տեսել է, սակայն չի կորցրել մարդասիրության, հանդուրժողականության ու համերաշխության գաղափարներին հավատալու իր կարողությունը։ Եվ չի կորցրել իր հավատի, դավանած արժեքների, խաղաղասիրության ու նաեւ մեզ ձեռք մեկնած ու սատար կանգնած մեծ հումանիստների շնորհիվ։
Ինչպե՞ս չհավատալ արդարության հաղթանակին, երբ անգամ 1915-ը 2015-ից բաժանող 100-տարիներից հետո կաթոլիկ աշխարհի սրտից աշխարհին է ուղղվում արդարադատ այն ուղերձը, որ մարդկությանը պատուհասած զանգվածային ոճիրներից առաջինը՝ Հայոց ցեղասպա¬նութ¬յունը պատմական փաստ է եւ անհերքելի իրողություն. երբ անկախ ամեն ինչից կեղծիքն ու ժխտողականությունը սկսում են երերալ պատմական արդարության առջեւ։ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր ալիքը, որ հաջորդեց Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից մատուցված պատարագին հենց դա վկայեց։
Մենք մեղավորներ չենք փնտրում, մենք մեղադրանքներ չենք սփռում, պարզապես ցանկանում ենք, որ իրերն իրենց անունով կոչվեն, ինչը թույլ կտա երկու հարեւան ժողովուրդներին, ճանաչելով անցյալը, ներողամտությամբ ու մաքուր խղճով շարժվել դեպի իրական հաշտություն եւ համատեղ բարեկեցիկ ապագա։
Ձե՛րդ Սրբություն,
Սիրելի՛ ներկաներ,
301 թվականին քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակելու հայ ժողովրդի որոշումը, անշուշտ, կարեւոր իրադարձություն էր համաշխարհային պատմության մեջ։ Սակայն հայ ժողովրդի համար այն առավել քան ճակատագրական եղավ. քրիստոնեական հավատը դարձավ հայոց ինքնության դրոշմը՝ պայմանավորելով թե՛ մեր պատմական ուղին, թե՛ այն արժեքներն ու կենսամշակույթը, որ մեզ ուղղորդեցին դեպի 21-րդ դար, դեպի ներկա,  դեպի այս ակնթարթը։
Քրիստոնեության արմատները շատ խորն են հայոց հողում եւ հայ մարդու մեջ։ Հավատարիմ մնալ քրիստոնեությանը՝ սա է հայ ժողովրդի կարեւոր նկարագիրը․ պատահական չէ, որ աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում կարելի է հանդիպել հայկական եկեղեցիների ու խաչքարերի։ Պատահական չէ նաեւ, որ կաթոլիկ եկեղեցու բարձրագույն՝ «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» տիտղոսին արժանացավ եւ քրիստոնեության 36 մեծագույն մտածողների շարքը համալրեց մեր ժողովրդի մեծագույն զավակներից մեկը՝ Սուրբ Գրիգոր Նա¬րեկացին: Դա մեծ պատիվ էր, ազգային արժեւորման կարեւոր իրադարձություն, որը եկավ կրկին փաստելու, որ Հայաստանին եւ Սուրբ Աթոռին միավորող կապերը բխում են նույնակունք քրիստոնեական արժեհամակարգից:
Քրիստոնեությունը մեզ համար ոչ միայն դավանանք է, այլեւ կենսակերպ. այն հայ ժողովրդի մեջ արմատավորել է խաղաղությամբ ապրելու ձգտումը եւ դժվարությունները զսպվածությամբ ու պատվով հաղթահարելու փիլիսոփայությունը: Եվ որքան մենք ավելի քրիստոնյա ենք դարձել, այնքան ավելի ենք հարգել ու արժեւորել այլոց դավանանքը, այնքան ավելի հանդուրժող ու խաղաղասեր ենք դարձել, կարողացել ենք համերաշխ ապրել այլ ժողովուրդների հետ, ինչպես նաեւ՝ առավել խնամքով մեր հողում պահել այլոց հոգեւոր-մշակութային արժեքները։
Միջկրոնական բարեկամական հարաբերությունների օրինակները շատ են. Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համագործակցությունը ակնառու օրինակ է, կամ հենց նույն Մերձավոր Արեւելքում մինչեւ վերջին տարիների անբարենպաստ զարգացումները հայ համայնքների խաղաղ ու ծաղկուն գոյությունը, ներդաշնակ համագոյակ¬ցությունը հյուրընկալ ժողովուրդների, ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների հետ դրա լավագույն ապացույցն են: Մենք խոր ցավով ենք հետեւում  Մերձավոր Արեւելքում վանդալիզմի ու այլատյացության դրսեւորումներին, որի միակ նպատակը այդ տարածքներից մշակութային սպանդի միջոցով պատմական հիշողության վերացումն է:
Ձե՛րդ Սրբություն, ինչպես  իրավացիորեն նկատել եք ապրիլի 12-ի Ձեր ելույթում, մեր այս բարդ տարածաշրջանի ժողովուրդները խաղաղության կարիք ունեն, խոսքն այն ժողովուրդների մասին է, որ անցյալում, չնայած տարաձայնություններին եւ ճնշումներին, համատեղ խաղաղ կյանքի երկարատեւ ժամանակահատվածներ են ունեցել, նույնիսկ դժվարությունների մեջ աջակցել միմյանց։
Այսօր էլ Հայաստանը խաղաղության է ձգտում, մեզ համար ցանկացած դեպքում խաղաղ բանակցելը գերադասելի է, քան կրակելը։ Մենք պատրաստ ենք տարածաշրջանային խաղաղ համագոյակցության, որքան էլ որ դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհը դարձել է խրթին ու դժվարանցանելի: Գուցե այն պատճառով, որ տեւական խաղաղության հիմքում ժողովուրդների ազատության ու ազատ կամընտրության գաղափարն է։
Ձե՛րդ Սրբություն, լիովին համամիտ եմ, որ «Խաղաղությունը որքան Աստծո պարգեւն է, նույնքան էլ մարդկային ձեռքբերում է»։ Ես հավատում եմ մարդկային ձեռքբերումներին, ամեն մի վայրկյան սեփական կյանքի գնով խաղաղություն պահպանողներին, խաղաղություն պարտադրողներին:
Ես լավատես եմ. ես հավատում եմ, որ ազատության եւ խաղաղության մասին մարդկության՝ դարերով փափագած երազանքները մի օր իրականություն են դառնալու:

YEREVAN. – Armenia is ready for peaceful regional coexistence, as hard as the road to peace may be, President Serzh Sargsyan said during the meeting with Pope Francis at the presidential residence in Yerevan.
The full speech is as follows:
Your Holiness,
Eminences,
Dear Guests,
What a special day the Lord has made for us.
It is an immense honor for our people and me personally to welcome the leader of the Catholic World, His Holiness Pope Francis on the Armenian soil, which was the first to adopt Christianity as a state religion and withstood sufferings through millennia for the Christian identity and values.
Your visit was long-awaited in our country. With Your dedication to humanitarian ideas and the universal values of love, peace, and kindness, and with your constant care for matters of concern to the Armenians, You enjoy the great respect and admiration of the Armenian people.
Thank you for gracing us all with this warm historic moment. Thank you for bringing blessing, happiness, and peace to our nation with your presence, for filling our homes and hearts with warmth. Approving the official motto of your visit as a “Visit to the First Christian Nation” and characterizing the trip as a “pilgrimage” by Your Holiness, bears testament to the care Your Holiness has towards our country and our people. It equally attests to the unique bond between the Roman Catholic Church and Armenian Apostolic Church. For this, we are thankful and grateful to you.
15 years ago, in 2001, the visit to Armenia of His Holiness Pope John Paul II was on the occasion of the 1700th anniversary of declaring Christianity as the state religion in our country. Today, this historic visit of Pope Francis signifies another key anniversary—the 25th anniversary of restoring independent Armenian statehood—a cherished celebration for every Armenian.
Throughout the voyage of our millennia-long history, the Armenian people have faced many hardships — from Genocide and foreign oppression to indifference of friends and denial. It faced but never lost the ability to believe in the ideals of humanity, tolerance, and solidarity. It never lost owing to the faith, the values, the peace-loving nature, and for the great humanists who extended a helping hand.
One cannot but believe in the Triumph of Justice when in 100 years, a timeframe that divides 1915 from 2015, the message of justice is being conveyed to the mankind from the heart of the Catholic World heralding that the first of the mass atrocities having affected the humanity, the Armenian Genocide, is a historical fact and an undeniable reality; when notwithstanding all circumstances falsification and denial start to shake in the face of historic justice. This was testified by the new wave of recognition of the Armenian genocide that followed the Mass celebrated by Pope Francis.
We don’t look for culprits. We don’t spread accusations. We simply want things to be called by their names, as it will allow two neighboring peoples to move towards genuine reconciliation and a shared prosperous future by recognizing the past and embracing forgiveness and a clean conscience.
The Armenian people's decision to declare Christianity as a state religion in 301 was indeed a key event in world history. However, it went beyond defining the destiny of the Armenian people: the Christian Faith became the hallmark of the Armenian identity, predetermining our historical course and the values and culture that steered us to the 21st century, to the present, to this very day.
Christianity is deeply-rooted into the Armenian soil and Armenian souls. To remain faithful to Christianity this is a key characteristic of the Armenian people. There is a reason why Armenian churches and cross-stones can be found virtually any country of the world. There is a reason why Saint Gregory of Narek, a great child of the Armenian people, was declared Doctor of the Universal Church, the highest title of the Catholic Church, joining the 36 greatest thinkers in Christianity. It is an honor, a milestone in the appreciation of the nation, which reaffirmed the same-source Christian value system underlying the bonds between Armenia and the Holy See.
Christianity is more than a religion for us. It is a lifestyle, one that instilled in the Armenian people the desire to live in peace and the philosophy of overcoming difficulties restraint and dignity. The more Christian we became, the more we respected and appreciated the faith of others, the more tolerant and peace-loving we became, capable of coexisting peacefully with other peoples and taking even better care of the spiritual-cultural legacy of others on our land.
Examples of inter-religious friendship are numerous. Cooperation between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran is a case in point. Or, in the Middle East, until the unfavorable developments of the recent past, the presence of peaceful and prosperous Armenian communities and their harmonious coexistence with the host nations and national and religious minorities. We are watching with great sorrow the practices of vandalism and xenophobia in the Middle East, the only aim of which is the deletion of historical memory from those areas through a cultural massacre.
As you rightly noted in your address on 12 April, the peoples of this complicated region of ours need peace, referring to the peoples that, in the past, despite their differences and pressure, enjoyed extensive periods of peaceful life and even helped one another in difficulties.
Today, Armenia still aspires for peace. In any event, we prefer peaceful negotiation to shooting. We are ready for peaceful regional coexistence, as hard as the road to peace may be. It is perhaps because durable peace is based upon the idea of people's freedom and free expression of will.
“Peace is both God's gift and a human achievement.” I agree completely. I believe in human achievements, in the ones who maintain peace at the price of their lives every second, in the ones that compel peace.
I am an optimist: I believe that humanity’s dreams of freedom and peace, cherished for centuries, will become reality one day.