«Ռոսնեֆտը» 2017-ից կարող է սկսել Իրան բենզինի մատակարարումները։ Մինչեւ այդ  Petrocas–ը, որի 49 տոկոսը պատկանում է ռուսական պետական ընկերությանը, պլանավորում է լոգիստիկ տերմինալ սարքավորել Հարավկովկասյան միջանցքով, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Petrocas Energy Group–ը, որի 49 տոկոսը գնել էր «Ռոսնեֆտը», պլանավորում է Փոթի նավահանգստում սեփական տերմինալով սկսել բենզինի եւ դիզելային վառելիքի մատակարարումներն Իրանի Նեքա եւ Էնզելի նավահանգիստներ։ Այս մասին ՌԲԿ–ին ասել է Petrocas Energy Group–ի գլխավոր տնօրեն Վանո Նակիաիձեն եւ հաստատել է  բաժնեմասերի մեծամասնության սեփականատեր Դավիթ Յակոբաշվիլին։
Նակիաձեի խոսքով՝ Փոթիում տերմինալի տարողունակությունը տարեկան մոտ 3 մլն տոննա նավթամթերք է։ Հիմա այն ծանրաբեռնված է 1-1.5 մլն տոննայով։ Այդ տերմինալով են անցնում բաց նավթամթերքների մատակարարումները Հայաստան (երկրում սպառման 80 տոկոսը) եւ Հարավային Կովկասի մյուս երկրներ։ Փոթիում կան նաեւ բենզինի պահպանման հատուկ տարաներ։ Նավթամթերքը Կասպից ծովի կողմով Իրան տեղափոխելու համար վառելիքը պլանավորվում է երկաթուղով տեղափոխել Ադրբեջանի նավահանգիստներ, այդ թվում՝ Բաքու, որտեղից՝ տանկերներով Կասպից ծովով Իրանի նավահանգիստներ։
Իրանական շուկա դուրս գալու եւ տարեկան առնվազն 1 մլն տոննա բենզին մատակարարելու համար Petrocas–ը պլանավորում է ընդլայնել տերմինալը։

«Роснефть» с 2017 года может начать поставлять в Иран бензин. К этому времени Petrocas, в которой госкомпании принадлежит 49%, планирует обустроить логистический терминал через Южно-Кавказский коридор, передает РБК.
Компания Petrocas Energy Group, 49% которой «Роснефть» приобрела за $144 млн в январе 2015 года, планирует начать поставлять бензин и дизельное топливо в иранские порты Нека и Энзели через собственный нефтеналивной терминал в грузинском порту Поти. Об этом РБК рассказал гендиректор Petrocas Energy Group Вано Накаидзе и подтвердил ее мажоритарный акционер Давид Якобашвили (владеет 51%) .
По словам Накаидзе, пропускная способность терминала в Поти — около 3 млн т нефтепродуктов год, сейчас он загружен на 1–1,5 млн т. Через этот терминал идут поставки светлых нефтепродуктов в Армению (до 80% потребления в стране) и страны Закавказья. В Поти также есть специальные емкости для хранения бензина. В сторону Каспийского моря для транспортировки нефтепродуктов в Иран топливо планируется перевозить по железной дороге в порты Азербайджана, в том числе в Баку, а уже оттуда танкерами по Каспийскому морю в порты Ирана, поясняет топ-менеджер.
Для того чтобы выйти на иранский рынок и поставлять туда не менее 1 млн т бензина в год, Petrocas планирует расширить терминал: докупить цистерн и специальных железнодорожных вагонов для перевозок нефтеналивных грузов, обустроить железнодорожные пути и инфраструктуру для швартовки большегрузных танкеров, а также для перегрузки продукции на танкеры на Каспии, сообщил РБК совладелец компании Давид Якобашвили. Он оценивает инвестиции в такую модернизацию в $100–200 млн и утверждает, что у компании есть на это собственные средства.