Ստամբուլում այս գիշեր ռազմական գործողություններ են կատարվել նաեւ հայաբնակ թաղամասին շատ մոտ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ժամանակ» պարբերականի խմբագիր Արա Գոչունյանը:
«Հայաբնակ թաղամասի մոտակայքում կա զորամաս եւ ռադիոընկերության շենք, որը ըմբոստները փորձել են գրավել, իսկ իշխանամետ ուժերն էլ պայքարել են: Ամբողջ գիշեր քաղաքի այդ հատվածում աղմկոտ էր, նույնիսկ ռազմական ուղղաթիռներ էին մասնակցում այդ գործողություններին: Բարեբախտաբար, ոչ ոք չի տուժել, վիրավորներ չկան, որեւէ վնաս հայերին չեն հասցրել: Հայկական եկեղեցին ու հայկական դպրոցը նույնպես չեն վնասվել: Քաղաքի գլխավոր հրապարակի մոտակայքում դպրոց ունենք, որը նույնպես չի տուժել»,- ասաց Արա Գոչունյանը:
Նախնական տվյալներով 145 մարդ է զոհվել, ձերբակալվել է ավելի քան 1500 մարդ: Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, երկրում ռազմական հեղաշրջումը կազմակերպել է գնդապետ Մուհարեմ Քոսեն:

ISTANBUL. – Military operations were carried out at night also very close to the Armenian-populated district in Istanbul, Turkey.
Ara Koçunyan, chief editor of Jamanak Armenian daily of Istanbul, told about the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“There is a military unit and a radio company building nearby the Armenian-populated district, and which the rebels attempted to seize, whereas the pro-government forces fought [to defend them],” said Koçunyan. “That part of town was noisy all night; even military helicopters were involved in these operations.
“Fortunately, nobody was hurt, there are no injured, [and] they caused no damage to Armenians. The Armenian church and the Armenian school [in the area] also were not damaged. We have a school near the town’s main square, and it also was not affected.”
According to most recent data, a total of 145 people are dead and more than 1,500 others are arrested.