Հեռանկարային հետազոտությունների ռուսական հիմնադրամը  սկսել է «խելացի փամփուշտի» փորձարկումները կառավարվող թռիչքի ռեժիմում: ՏԱՍՍ-ին այս մասին հայտնել է Հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վիտալի Դավիդովը:
Նրա խոսքով՝ ավարտվել է արտադրանքի փորձարարական մշակումը չկառավարվող թռիչքի ռեժիմում, այժմ սկսվել են կառավարվող թռիչքի ռեժիմում փորձարկումները:
«Խելացի փամփուշտի» մասին առաջին անգամ սկսեցին խոսեցին 2015 թվականին, երբ Հիմնադրամից հայտնեցին այդ թեմայով աշխատանքի մասին: Այդ ժամանակ Դավիդովն ասել էր, որ խոսքը սովորական զինամթերքի մասին է: Կառավարվող փամփուշտը բարդ կառուցվածք կունենա, այլ զանգված եւ չափեր: Սովորական հրացանով այդ փամփուշտը կրակել չի հաջողվի:

Российский Фонд перспективных исследований приступил к испытаниям «умной пули»  в режиме управляемого полета, сообщил ТАСС заместитель гендиректора ФПИ Виталий Давыдов.
По его словам, завершены этапы проектирования и экспериментальной отработки изделия в неуправляемом полете, начаты испытания в режиме управляемого полета.
Впервые об «умной пуле»  заговорили в 2015 году, когда ФПИ сообщил о работе по этой теме. Виталий Давыдов уточнил тогда, что речь идет не о привычном боеприпасе. Управляемая пуля будет обладать сложной конструкцией, иной массой и габаритами. Выстрелить ей из обычной винтовки не удастся.