Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից Հայաստանն արդեն օգուտ քաղել է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց վերլուծաբան, «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր Արա Պապյանը:
«Ղարաբաղյան ճակատում լարվածությունը թուլացել է ու էլի կթուլանա: Թուրքիան գոնե ժամանավորապես դուրս մղվեց, անկայունությունը թույլ չի տա, որ ղարաբաղի մեջ իր շահերը առաջ տանի»,- ասաց նա:
Վերլուծաբանի խոսքով` հեղաշրջման փորձից հետո մեզ համար դրական մյուս հանգամանքն այն է, որ թուրքական բանակը ավելի կթուլանա սպայական կազմի դուրս մղվելու հետ մեկտեղ:
Այս իրավիճակից, սակայն, ըստ Արա Պապյանի, մենք օգտվել չենք կարողանա:
«Մենք կարող էինք խառը պահին սերտացնել մեր հարաբերությունները քրդական շարժումների հետ, կարող էինք ցույց տալ մարդու իրավուքների խախտումը Թուրքիայում եւ ազդեցինք Թուրքիա-Արեւմուտք հարաբերությունների վրա, որոհետեւ հսկայական խախտումներ կան, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ մենք օգտվել չենք կարողանում»,- ասաց նա` նշելով, որ չունենք համապատասխան մասնագետներ, գրասենյակներ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը մի խումբ զինվորականներ Թուրքիայում հեղաշրջման փորձ արեցին, որը, սակայն, տապալվեց: Բախումների ընթացքում ավելի քան 260 մարդ է զոհվել:

YEREVAN. – Armenia has already reaped the benefit from the recent military coup attempt in Turkey.
Ambassador Ara Papyan, Modus Vivendi Center Director and political scientist, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“Tension has eased at the Karabakh front, and it will ease more,” said Papyan. “Turkey was forced out [in connection with this conflict], at least temporarily. Instability [in Turkey] will not let it push its interests forward in Karabakh.”
As per the analyst, the other positive factor for the Armenian side after the coup attempt in Turkey is that the Turkish army will weaken further, along with the officers being forced out.
A group of military servicemen attempted a coup in Turkey, from late night on July 15 to early morning on July 16, but it failed. More than 260 people, however, died in the ensuing clashes.