Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից Հայաստանն արդեն օգուտ քաղել է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց վերլուծաբան, «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր Արա Պապյանը:
«Ղարաբաղյան ճակատում լարվածությունը թուլացել է ու էլի կթուլանա: Թուրքիան գոնե ժամանավորապես դուրս մղվեց, անկայունությունը թույլ չի տա, որ ղարաբաղի մեջ իր շահերը առաջ տանի»,- ասաց նա:
Վերլուծաբանի խոսքով` հեղաշրջման փորձից հետո մեզ համար դրական մյուս հանգամանքն այն է, որ թուրքական բանակը ավելի կթուլանա սպայական կազմի դուրս մղվելու հետ մեկտեղ:
Այս իրավիճակից, սակայն, ըստ Արա Պապյանի, մենք օգտվել չենք կարողանա:
«Մենք կարող էինք խառը պահին սերտացնել մեր հարաբերությունները քրդական շարժումների հետ, կարող էինք ցույց տալ մարդու իրավուքների խախտումը Թուրքիայում եւ ազդեցինք Թուրքիա-Արեւմուտք հարաբերությունների վրա, որոհետեւ հսկայական խախտումներ կան, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ մենք օգտվել չենք կարողանում»,- ասաց նա` նշելով, որ չունենք համապատասխան մասնագետներ, գրասենյակներ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը մի խումբ զինվորականներ Թուրքիայում հեղաշրջման փորձ արեցին, որը, սակայն, տապալվեց: Բախումների ընթացքում ավելի քան 260 մարդ է զոհվել:

От неудачной попытки военного переворота в Турции Армения уже извлекла пользу. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель аналитического центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
По его убеждению, напряженность в Карабахе ослабилась и еще ослабится. «Турция хотя бы временно осталась вне процесса: нестабильность не позволит, чтобы она продвигала свои интересы в вопросе Карабаха», - отметил Папян. С его точки зрения, другое положительное последствие попытки переворота в Турции заключается в том, что турецкая армия ослабится. Однако сложившейся ситуацией, согласно эксперту, мы не сможем воспользоваться. «Сейчас мы могли бы развивать отношения с курдскими движениями, могли бы показать нарушения прав человека в Турции и повлиять на отношения Турция – Запад, но опыт показывает, что мы не умеем пользоваться», - подчеркнул Ара Папян, добавив, что у армянской стороны нет соответствующих специалистов и офисов.
Напомним, что вечером 15 июля руководство Турции объявило о попытке государственного переворота в стране. Уже утром 16 июля мятежные военные начали сдаваться. Власти Турции позднее заявили, что попытка переворота провалилась. В результате попытки путча погибли, по данным МИД Турции, 290 человек. По мнению многих экспертов, мятеж был спровоцирован самим президентом Турции Эрдоганом, с целью начать в стране крупномасштабные репрессии.