Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել կապված վերջին օրերին Երեւանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ, որտեղ կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել բուժանձնակազմին:
«Մենք ողջունում ենք Էրեբունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա հայտարարությունը, որտեղ նա փաստում է, որ ուշադիր հետեւում է իրադարձություններին եւ ձեռնամուխ լինում քայլերի, երբ օրինախախտումներ են լինում:
Մենք ողջունում ենք եւ միանում շարունակաբար զսպվածություն դրսեւորելու վերաբերյալ բոլոր կողմերին ուղղված նրա կոչին:
Հուլիսի 26-27-ի զարգացումները հաշվի առնելով` մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, գործել օրենքի սահմաններում ու հանդես բերել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառություն:
Մեզ համար հատկապես մտահոգիչ են Էրեբունու ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին մամուլի հաղորդումները: Այսպիսի գործողություններն անընդունելի են, եւ եթե համապատասխանում են իրականությանը, ապա կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել այս անձանց»:

Посольство США в Армении выступило с заявлением в связи с событиями в Ереване и призвало немедленно отпустить взятых в заложники медицинских работников.
«Мы приветствуем вчерашнее заявление омбудсмена Армении в связи с ситуацией в районе Эребуни, в котором он констатирует, что следит за ситуацией и предпринимает шаги в случаях правонарушений.
Мы приветствуем и присоединяемся к его призывам проявлять сдержанность, адресованным всем сторонам.
Учитывая события 26-27 июля, мы призываем все стороны проявить максимальную сдержанность, действовать в рамках закона и оставаться приверженными мирному разрешению ситуации.
Особое беспокойство вызывают сообщения СМИ об удержании в заложниках медицинских работников. Подобные действия неприемлемы, и если сообщения соответствуют действительности, мы призываем незамедлительно отпустить этих лиц», - говорится в заявлении посольства.