Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել կապված վերջին օրերին Երեւանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ, որտեղ կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել բուժանձնակազմին:
«Մենք ողջունում ենք Էրեբունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա հայտարարությունը, որտեղ նա փաստում է, որ ուշադիր հետեւում է իրադարձություններին եւ ձեռնամուխ լինում քայլերի, երբ օրինախախտումներ են լինում:
Մենք ողջունում ենք եւ միանում շարունակաբար զսպվածություն դրսեւորելու վերաբերյալ բոլոր կողմերին ուղղված նրա կոչին:
Հուլիսի 26-27-ի զարգացումները հաշվի առնելով` մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, գործել օրենքի սահմաններում ու հանդես բերել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառություն:
Մեզ համար հատկապես մտահոգիչ են Էրեբունու ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին մամուլի հաղորդումները: Այսպիսի գործողություններն անընդունելի են, եւ եթե համապատասխանում են իրականությանը, ապա կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել այս անձանց»:

YEREVAN. – U.S. Embassy welcomed the Armenian Ombudsman's statement yesterday regarding the ongoing situation in Erebuni, in which he says he is closely monitoring the situation and pledges action if laws are broken.
“We applaud and echo his call for continued restraint on all sides of the stand-off. With a particular note of the events of July 26-27, we urge all sides to show maximum restraint, act within the confines of the law, and demonstrate a commitment to the peaceful resolution of the standoff. We are especially concerned by media reports today that medical personnel have been detained in the Erebuni Police building. Such actions are unacceptable, and if true, we call for the immediate and safe release of these individuals,” the statement reads.
According to the Health Ministry press-service, doctors Norayr Tevanyan and Salvador Khechoyan, paramedic David Tonoyan and nurse Malina Markaryan were taken hostage while carrying out their professional duties in the seized police station.