Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր նստավայրում ընդունելով պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկին, տիկնոջ` Բարբարա Միկլիչ Թյիրկի հետ, հույս է հայտնել, որ Սլովենիայի նախագահի առաջին այս այցելությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ համագործակցության ընդլայնման խթան կհանդիսանա:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Դանիլո Թյիրկի առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
«Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք` համադրելի ենք բնակչությամբ, տարածքով, նույնիսկ ճակատագրով` նման ենք: Եւ սա, կարծում եմ, լավ հիմք է, որպեսզի մենք զարգացնենք եւ ամրապնդենք մեր հարաբերությունները»,-ասել է ՀՀ նախագահը, հավելելով, որ Սլովենիայի զարգացման օրինակը Հայաստանի համար ուսանելի է:
Նախագահ Դանիլո Թյիրկն իր հերթին հավաստիացրել է, որ իր երկրում մեծ հիացմունքով են վերաբերվում հայ ժողովրդին եւ նրա բազմադարյա պատմությանը. Անդրադառնալով այս տարեսկզբին Լյուբլյանայում կայացած հայ մշակույթի փառատոնին եւ այն համարելով Սլովենիայում վերջին շրջանի ամենատպավորիչ մշակութային իրադարձություններից մեկը` Դանիլո Թյիրկը նշել է, որ փառատոնի շրջանակներում իրեն հնարավորություն ընձեռվեց բացահայտել հայ ավանդական ու ժամանակակից մշակույթի խորությունը. «Մենք ապագա համագործակցության տեսանկյունից, ի թիվս այլ ոլորտների, կարեւորում ենք հատկապես մշակույթի բնագավառում փոխգործակցությունը: Մինչ Հայաստան գալն ընթերցում էի մի գիրք Հայաստանի մասին, որը Ցվետկո Զագորսկի անունով սլովենացի հեղինակն է գրել: Մի հիանալի գիրք, որ նա գրել է ձեր մեծ գրողի` Թումանյանի մասին, եւ որից ես շատ տպավորված եմ»,-ասել է Սլովենիայի նախագահը:
Ընդլյանված կազմով հանդիպմանը հաջորդել է երկու երկրների կառավարությունների միջեւ փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը. Սլովենիայի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարները համաձայնագրեր են ստորագրել եկամուտների եւ գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու եւ հարկումից խուսափելը կանխելու, տնտեսական համագործակցության, դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջի վերացման մասին, իսկ ՀՀ մշակույթի նախարարը Սլովենիայի արտգործնախարարի հետ ստորագրել է կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության մասին համաձայնագիր:
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունից հետո Սերժ Սարգսյանը, հայ-սլովենական մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը մեծապես նպաստելու, հայ մշակույթը Սլովենիայում լայնորեն ներկայացնելու գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար, Միտյա Ռոտովնիկին պարգեւատրել է Մովսես Խորենացու մեդալով:

Приняв в своей резиденции находящегося в Ереване с официальным визитом президента Словении Данило Тирка с супругой Барбарой Миклич Тирк, президент Армении Серж Саргсян выразил надежду, что первый визит президента Словении станет стимулом для развития двухсторонних отношений и расширения сотрудничества.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, после частной беседы президентов Сержа Саргсяна и Данило Тирка состоялась встреча делегаций двух стран в расширенном составе.
«У нас много общего: мы сравнимы по населению, территории, даже по судьбе похожи. И я думаю, что это является хорошей основой, чтобы мы развивали и укрепляли наши отношения»,– сказал президент Армении, добавив, что опыт развития Словении является поучительным для Армении.
Президент Данило Тирк в свою очередь заверил, что в его стране с большим восхищением относятся к армянскому народу и ее многовековой истории. Упомянув о состоявшемся в начале этого года в Любляне фестиваля армянского искусства и назвав его одним из самых впечатляющих культурных событий Словении в последнее время, Данило Тирк отметил, что в рамках фестиваля ему была предоставлена возможность раскрыть глубину традиционной и современной армянской культуры. «С точки зрения будущего сотрудничества, помимо других сфер, мы придаем важность взаимному сотрудничеству особенно в сфере культуры. До приезда в Армению я прочитал одну книгу про Армению, которую написал словенский автор по имени Цветко Загорски. Прекрасная книга, которая написана им о вашем великом писателе Туманяне и которая очень меня впечатлила»,– сказал президент Словении.
После встречи в расширенном формате прошла церемония подписания документов между правительствами двух стран. Главы МИД Словении и Армении подписали соглашение об исключении двойного налогообложения имущества и доходов и предотвращении уклонения от налогов, об экономическом сотрудничестве, о снятии требования получать визу для лиц, имеющих дипломатические паспорта. Министр же культуры Армении с главой МИД Словении подписала соглашение о сотрудничестве в области образования, науки и культуры.
После церемонии подписания документов Серж Саргсян наградил Митю Ротовника медалью Мовсеса Хоренаци за большое содействие укреплению и развитию армяно-словенских культурных связей, за значительный вклад в широкое представление армянской культуры в Словении.