Բյուջեն, որը կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողով, հերթական, գոյատեւման հարց լուծող բյուջե է. այն ոչ մի լավ բան չի խոստանում։ Հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ ավելացնելով, որ սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող բյուջեի այս նախագիծը մի փաստաթուղթ է, որն ԱԺ է ներկայացվել պարզապես ներկայացված լինելու համար, ոչ ավելին:
Նշելով, որ բյուջեի նախագծի քննարկումները խորհրդարանում կսկսվեն երկուշաբթի օրը, նա միաժամանակ նկատեց, որ դրա կարիքը բոլորովին չկա։ «Ես կարող եմ հիմնավորել, թե ինչու չկա։ Այդ բյուջեում ոչինչ չկա։ Այն, ինչ տնտեսության մեջ տեղի է ունենում այսօր, կանխատեսելի էր շատ վաղուց։ Գալու էր մի օր, երբ տնտեսության զագացման եւ աճի մասին չէինք կարողանալու խոսել։ Դա պարզ էր արդեն 2004-2005 թվականներից, երբ հիմնական շեշտադրումը դրվեց ներուծման եւ օլիգարխիկ տնտեսությունը պահելու վրա»,- պարզաբանեց Խաչատրյանը՝ որպես ասվածի վկայություն համարելով նաեւ այն  փաստը, որ Հայաստանն ամբողջ հույսը դրել է դրսից ստացվող մասնավոր տրանսֆերտների վրա։
«Մենք տնտեսություն, որպես այդպիսին, չունենք։ Հայաստանում չկա մի ճյուղ, որն ապահովում է մարդկանց կենսամակարդակի բարձրացումը։ Այն 3-4 տոկոսանոց աճը, որ այսօր ցույց է տրվում, իրականում գոյություն չունի։ Բայց եթե անգամ 12 տոկոսանոց աճ էլ արձանագրեինք, զարգացման մասին խոսելը հարցականի տակ կլիներ»,- նկատեց ՀԱԿ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, երբ փորձ է արվում գնահատել տնտեսության իրական վիճակը, ակնհայտ է դառնում, որ մեզ ներկայացվող թվերը իրականության հետ որեւէ կապ չունեն։ «Ինչո՞ւ է իշխանությունը նման կերպ վարվում մեզ հետ։ Որովհետեւ նրա գործունեության իրական գնահատականը տրվում է նաեւ տնտեսության մեջ եղած թվերով։ Նրանց համար տնտեսական աճի մասին թվերը կարեւոր են։ Ապրիլին, երբ ՀՆԱ 8,8 տոկոս աճ էր գրանցվել, եւ հարկերը քիչ էին հավաքվում, կառավարությունը շատ անհանգստացած էր, որովհետեւ Համաշխարհային բանկին հաշվետվություններ պետք է ներկայացնեին։ Բայց այդ թվերից մեր կյանքում ոչինչ չփոխվեց: Փաստն այն է, որ սկսում ենք ավելի վատ ապրել»,- նկատեց տնտեսագետը։
Նշենք, որ կառավարությունն օրերս խորհրդարան է ներկայացրել 2011 թվականի բյուջեն։ Դրա քննարկումները կսկսվեն երկուշաբթի օրը։

The draft budget submitted to the Armenian Parliament is one more “shoestring budget,” which does not promise anything, Vahagn Khachatryan, a member of the opposition Armenian National Congress (ANC), told journalists Oct. 14.
According to him, it is a “pro-forma submitted draft of a limited budget.”
The Armenian Parliament is to start discussing the draft budget next week, but “there is no need for that.”
“I can substantiate my point. The draft budget is nothing. The present processes in the Armenian economy could have been forecast. One day we will not be able to speak of economic growth or progress. It was obvious in 2004-2005, when import and maintenance of oligarch-type economy were the focus,” Khachatryan said. To substantiate his point Khachatryan claimed that Armenia hopes for private transfers.
“We have no economy. Thee is not a single economic sector in Armenia ensuring higher living standards. The much talked-of 2-3 per cent economic growth does not actually exist. But even if we registered 12% growth, economic progress would be challenged,” Khachatryan said.
When attempts are made to assess the real economic situation, it is obvious that the figures made available to the public have nothing to do with the reality.
“So why do the authorities act like that? Because figures reflect their activities – figures are very important for them. When 8.8% growth was registered this April, and tax revenues were at a low level, the Government was concerned because they were to submit a report to the World Bank. But the figures do not change anything in our life. The fact is that we live in even worse conditions,” the ANC member said.