Բյուջեն, որը կառավարությունը ներկայացրել է Ազգային ժողով, հերթական, գոյատեւման հարց լուծող բյուջե է. այն ոչ մի լավ բան չի խոստանում։ Հոկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ ավելացնելով, որ սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող բյուջեի այս նախագիծը մի փաստաթուղթ է, որն ԱԺ է ներկայացվել պարզապես ներկայացված լինելու համար, ոչ ավելին:
Նշելով, որ բյուջեի նախագծի քննարկումները խորհրդարանում կսկսվեն երկուշաբթի օրը, նա միաժամանակ նկատեց, որ դրա կարիքը բոլորովին չկա։ «Ես կարող եմ հիմնավորել, թե ինչու չկա։ Այդ բյուջեում ոչինչ չկա։ Այն, ինչ տնտեսության մեջ տեղի է ունենում այսօր, կանխատեսելի էր շատ վաղուց։ Գալու էր մի օր, երբ տնտեսության զագացման եւ աճի մասին չէինք կարողանալու խոսել։ Դա պարզ էր արդեն 2004-2005 թվականներից, երբ հիմնական շեշտադրումը դրվեց ներուծման եւ օլիգարխիկ տնտեսությունը պահելու վրա»,- պարզաբանեց Խաչատրյանը՝ որպես ասվածի վկայություն համարելով նաեւ այն  փաստը, որ Հայաստանն ամբողջ հույսը դրել է դրսից ստացվող մասնավոր տրանսֆերտների վրա։
«Մենք տնտեսություն, որպես այդպիսին, չունենք։ Հայաստանում չկա մի ճյուղ, որն ապահովում է մարդկանց կենսամակարդակի բարձրացումը։ Այն 3-4 տոկոսանոց աճը, որ այսօր ցույց է տրվում, իրականում գոյություն չունի։ Բայց եթե անգամ 12 տոկոսանոց աճ էլ արձանագրեինք, զարգացման մասին խոսելը հարցականի տակ կլիներ»,- նկատեց ՀԱԿ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, երբ փորձ է արվում գնահատել տնտեսության իրական վիճակը, ակնհայտ է դառնում, որ մեզ ներկայացվող թվերը իրականության հետ որեւէ կապ չունեն։ «Ինչո՞ւ է իշխանությունը նման կերպ վարվում մեզ հետ։ Որովհետեւ նրա գործունեության իրական գնահատականը տրվում է նաեւ տնտեսության մեջ եղած թվերով։ Նրանց համար տնտեսական աճի մասին թվերը կարեւոր են։ Ապրիլին, երբ ՀՆԱ 8,8 տոկոս աճ էր գրանցվել, եւ հարկերը քիչ էին հավաքվում, կառավարությունը շատ անհանգստացած էր, որովհետեւ Համաշխարհային բանկին հաշվետվություններ պետք է ներկայացնեին։ Բայց այդ թվերից մեր կյանքում ոչինչ չփոխվեց: Փաստն այն է, որ սկսում ենք ավելի վատ ապրել»,- նկատեց տնտեսագետը։
Նշենք, որ կառավարությունն օրերս խորհրդարան է ներկայացրել 2011 թվականի բյուջեն։ Դրա քննարկումները կսկսվեն երկուշաբթի օրը։

Представленный в Национальное Собрание Армении проект бюджета является очередным бюджетом выживания. Он ничего хорошего не обещает. Об этом на встрече с журналистами 14 октября заявил представитель оппозиционного Армянского национального конгресса, экономист Ваагн Хачатрян.
По его словам, проект бюджета является документом с ограниченными возможностями, который представлен в парламент лишь для галочки.
Отметив, что обсуждения проекта бюджета начнутся в парламенте со следующей недели, он одновременно сказал,  что необходимости для этого нет.
«Я могу обосновать свою точку зрения. В этом бюджете ничего нет. То, что происходит в экономике в настоящее время, можно было давно предвидеть. Придет день, когда мы не сможем говорить о развитии и росте экономики. Это было очевидно с 2004-2005 годов, когда основной акцент ставился на импорт и сохранение олигархической экономики», - сказал он. В доказательство своих слов Хачатрян привел утверждение, что Армения надеется на частные трансферты.
«У нас экономики как таковой нет. В Армении нет ни одной сферы, которая обеспечивает рост уровня жизни людей. Тот 2-3%-ый рост, о котором сейчас говорится, не существует. Но если бы мы зафиксировали 12%-ый рост, разговоры о развитии экономики все равно были бы под вопросом», - отметил Хачатрян.
По его утверждению, когда предпринимается попытка оценки реальной экономической ситуации, становится очевидным, что представленные населению цифры не имеют ничего общего с действительностью.
«Почему власти поступают с нами таким образом? Потому что реальная оценка их деятельности отражается в цифрах. Для них эти цифры очень важны. В апреле, когда был зарегистрирован рост в 8,8%, и собираемость налогов была на низком уровне, правительство волновалось, так как они должны были представить отчет Всемирному банку. Но эти цифры в нашей жизни ничего не меняют. Факт в том, что мы живем еще хуже», - подчеркнул он.