Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր` հոկտեմբերի 15-ին ընդունել է երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Իրանի էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Կառավարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ հայ-իրանական հարաբերություններում էներգետիկայի ոլորտը միշտ եղել է առաջատարներից մեկը, որը նոր հնարավորություններ կընձեռի այլ ոլորտներում եւս փոխգործակցությունն ամրապնդելու եւ զարգացնելու:
Մաջիդ Նամջուին Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել Իրանի նախագահի եւ ժողովրդի ողջույնները եւ հավաստել իր երկրի պատրաստակամությունը` Հայաստանի հետ ամրապնդելու եւ զարգացնելու հարաբերությունները, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում։ Այդ համատեքստում զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների էներգետիկ բնագավառում իրականացվող ծրագրերը, կարեւորել արդեն ընթացքի մեջ գտնվող էներգետիկ խոշորագույն ծրագրերից մեկի` Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցման նախագիծը։
Քաղաքական համաձայնությունները, որ ամրագրվել եւ ամրապնդվել են երկու երկրների նախագահների միջեւ Իրան-Հայաստան երկաթգծի նավթամթերքների խողովակաշարի կառուցման վերաբերյալ, ըստ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, իրենց գործնական արտացոլումն են գտնում փոխգործակցության միջոցով։ Վարչապետը հույս է հայտնել, որ նմանատիպ ենթակառուցվածքների ստեղծումը բարենպաստ պայմաններ ստեղծել երկու երկրների տնտեսությունների զարգացման համար։ Այդ առումով, կարեւորվել է էներգետիկ ոլորտում նախատեսված ծրագրերի ժամանակին իրագործումը, որում երկու պետություններն էլ շահագրգիռ են։
Տնտեսական համագործակցության ոլորտում փոխադարձաբար կարեւորվել են պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցության սերտացումը, համատեղ ներդրումների խրախուսումը, մասնավորապես` ջրային տնտեսության կառավարման, ճանապարհաշինության, հեռահաղորդակցության բնագավառներում։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 15 октября в Ереване встретился с министром энергетики Ирана Маджидом Намджуном. Иранский министр прибыл в столицу Армении с двухдневным визитом.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе правительства Армении, Тигран Саркисян подчеркнул, энергетика является одним из приоритетов армяно-иранского сотрудничества, которая предоставит новые возможности для укрепления и развития взаимодействия в иных сферах
Министр энергетики ИРИ передал Саркисяну приветствия президента и народа Ирана, заявив о готовности Тегерана укреплять и развивать отношения с Еревана, в том числе в сфере энергетики. В этом контексте собеседники обсудили осуществляемые в энергетической сфере двусторонние программы, придав важность реализуемым крупным проектам, в частности, по строительству Мегринской ГЭС (на армяно-иранской границе).
По словам Тиграна Саркисяна, политические договоренности между президентами двух стран по строительству железной дороги и нефтепровода Иран-Армения, находят свое практическое отражение во взаимном сотрудничестве. Армянский премьер выразил надежду, что создание подобных инфраструктур формирует благоприятные условия для развития экономики обоих государств.
Касаясь экономического сотрудничества стороны придали важность углублению сотрудничества между государственным и частным секторами, поощрению взаимных инвестиций, в частности, в сфере управления водными ресурсами, дорожного строительства, телекоммуникаций.