Հայկական մամուլը, թողած իր հիմնական գործառույթները, այն է՝ ընթերցողին տրամադրել անաչառ եւ անկողմնակալ տեղեկատվություն, գնալով վերածվում է քաղաքականության մի դետալի, դրա անքակտելի մասի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, հավելելով, սակայն, որ հայկական մամուլը համարում է «մեր անկախության կարեւորագույն ձեռքբերումներից մեկը»:
Նախկին լրագրող Զոհրաբյանը (նա երկար տարիներ աշխատել է «Հայկական ժամանակ» թերթում) նշեց, որ ներկայումս մամուլը բաժանված է 2 մասի կամ 2 տարբեր ճամբարների, որոնցից մեկը սպասարկում է իշխանության, մյուս մասը՝ ընդդիմության շահերը։
«Ես անուններ չեմ տա, սակայն կասեմ, որ այսօր շատ ավելի անկախ եւ անաչառ են աշխատում ինտերնետային լրատվամիջոցները։ Որպես նախկին լրագրող, ի պաշտպանություն մամուլի նշեմ նաեւ, որ եթե լրատվամիջոցներն ունենան տնտեսական բացարձակ անկախություն, ապա անաչառության եւ արդարության հետ կապված խնդիրները պետք է, որ վերանան։ Այսինքն՝ խնդրին պետք է համալիր մոտեցում ցուցաբերել։ Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի ընթերցողին տալ մաքուր տեղեկատվություն՝ վերլուծություններն ու եզրահանգումները թողնելով ընթերցողին եւ նրա վզին չփաթաթելով քաղաքական պատվիրատուի տեսակետները»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Անդրադառնալով հայաստանյան լրատվամիջոցների պրոֆեսիոնալիզմին, պատգմավորը նկատեց, որ շատ հաճախ «արժեքների հստակ խեղաթյուրում է գնում, շատ դեպքերում խոսքի ազատությունն ընկալվում է որպես խոսքի «բեսպրեդել», խոսքի անպատասխանատվություն»: «Սա եւս մեծ խնդիր է մեր մամուլում, որն իրապես ենթակա է լուրջ քննարկման»,- նկատեց նախկին լրագրողը։
Հարցին, թե եղե՞լ է, արդյոք, մի շրջան, երբ հայաստանյան մամուլը համեմատական կարգով առավելագույնս ազատ եւ անաչառ է եղել, ԲՀԿ պատգամավորը նշեց, որ այդպես եղել է, թերեւս, անկախության առաջին տարիներին։ «Հետագայում, երբ հանրային կարծիքի վրա մամուլի դերն ու ազդեցությունը մեծացան, նույն այդ մամուլը դարձավ քաղաքական գործընթացների անբաժանելի մասը։ Ճիշտ է, մամուլի դերը հասարակական կարծիք ձեւավորելն է, սակայն իրապես անկախ կարծիք կարող է ձեւավորել միայն անկախ մամուլը»,-ամփոփեց Զոհրաբյանը։

The Armenian press, which has stopped performing its main function – reporting objective information to the readers – and is turning into a political component, an integral part of policy, Naira Zohrabyan, a member of the Prosperous Armenia Party, told NEWS.am. On the other hand, she considers the Armenian press “one of the major achievements of our independence.”
Mrs. Zohrabyan, who worked for the Haykakan Zhamanak (Armenian Time) newspaper for years, pointed out that the press is now divided into two camps, one supporting the authorities the other, the Opposition.
“Without mentioning any names, I would like to say that news websites are not more independent and impartial. As a former journalist, in defense of the press, I would like to note that if mass media were economically independent, problems of impartiality and justice would be resolved. That is the problem needs a comprehensive approach. This is the only way of providing readers with pure information, without imposing the political sponsors’ viewpoints on them,” Zohrabyan said.
As regards the professional level of Armenian mass media, Zohrabyan pointed out “frequent distortion if values.” In many cases, freedom of speech is viewed as foul language, which is a serious problem for our press and needs discussing.
Responding to a question concerning a period when the Armenian press was relatively free and impartial, Zohrabyan said it was during the first years of independence. “Later, when the press’ role in shaping the public opinion increased, it turned into an integral part of political process. True, the role of the press is shaping public opinion. However, only independent press can shape really independent opinions,” Zohrabyan said.