Սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում սկսվել է Սահմանադրական փոփոխությունների մասին հանրաքվեն:
Քվեարկությունը սկսվել է առավոտյան ժամը 8:00-ից ու տեւելու է մինչեւ 19:00՝ 5627 ընտրատեղամասերում, նաեւ արտերկրերում Ադրբեջանի դեսպանատներում: Սեպտեմբերի 26-ի ուշ երեկոյան հայտնի կդառնան հանրաքվեի նախնական արդյունքները, իսկ պաշտոնական արդյունքները կհրապարակվեն մինչեւ հոկտեմբերի 21-ը:
Հանրաքվեն կայացած է համարվում, եթե դրան մասնակցում է ընդհանուր ընտրողների քանակի առնվազն 25 տոկոսը: Քվեարկությունը 29 կետերից յուրաքանչյուրի համար առանձին է լինելու: Դրանք ընդունված են համարվելու, եթե դրանք օգտին քվեարկի մասնակցած ընտրողների կեսից ավելին:
Հանրաքվեին հետեւելու նպատակով 53 հազար տեղական դիտորդ է գրանցվել, որոնք հիմնականում ներկայացնում են իշխանամետ կառույցները ու 117 միջազգային դիտորդ: Մոնիտորինգին չեն մասնակցում հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները՝ բացառությամբ ԵԽԽՎ գնահատման առաքելության: Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների համար վերջին տարիներին ստեղծված խնդիրների պատճառով հանրաքվեին չեն կարողանա հետեւել նաեւ անկախ մոնիտորինգային կառույցները:
Փոփոխությունները նախաձեռնել է նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Դրանք նախատեսում են Ադրբեջանում ստեղծել առաջին փոխնախագահի ու փոխնախագահների պաշտոններ: Ընդ որում նրանց նշանակում ու պաշտոնից հեռացնելու է հենց նախագահը առանց որեւէ կառուցի հետ համաձայնեցնելու: Եթե նախագահը ի վիճակի չլինի կատարել պետության ղեկավարի իր պարտավորությունները՝ նրա լիազորությունները անցնելու են առաջին փոխնախագահին: Իսկ եթե վերջինն էլ ի վիճակի չէ կատարել պետության ղեկավարի լիազորությունները, դրանք անցնում են վարչապետին: Ըստ գործող Սահմանադրության, նախագահի լիազորությունները նման դեպքերում անցնում են վարչապետին: Առաջարկվում է նաեւ վերացնել նախագահի պաշտոնի թեկնածուի համար նվազագույն տարիքային շեմը, որը հիմա 35 տարեկանն է սահմանված: Այսպիսով բոլոր չափահաս քաղաքացիները կարող են նախագահ ու պատգամավոր ընտրվել:
Ընդդիմադիրները կարծում են, որ այդ փոփոխությունները ճանապարհ են բացում Իլհամ Ալիեւի ընտանիքի երիտասարդ անդամների համար: Փոփոխությունները առաջացրել են նաեւ միջազգային կառույցների ու մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովի քննադատությունները:

В Азербайджане 26 сентября проходит   референдум по поправкам в Конституцию.
Голосование на референдуме  проходит с 08.00 до 19.00 по местному времени на 5627 избирательных участках на территории 125 округов, а также 38 участках в посольствах Азербайджана.   К позднему вечеру 26 сентября будут известны предварительные результаты референдума, поступившие с избирательных участков в информационную систему ЦИК. Официальные итоги референдума ЦИК должен объявить до 21 октября.
Референдум считается состоявшимся, если в нем примут участие  не менее 25 процентов избирателей от их общего списочного состава. Голосование пройдет по каждому отдельному из 29 пунктов бюллетеня. Они будут считаться принятыми, если за них проголосуют более половины избирателей, принявших участие в референдуме.
По данным ЦИК на 26 мая 2016 года, в постоянный список избирателей по стране включено 5 млн. 127 тысяч 111 избирателей.
На выборах зарегистрированы 53 тыс. местных наблюдателей, которые представляют в основном провластные структуры  и 117 международных наблюдателей. В мониторинге не участвуют представители авторитетных международных организаций, за исключением оценочной миссии ПАСЕ. Из-за проблем, созданных для институтов гражданского общества в последние годы, наблюдать за референдумом не смогут  независимые мониторинговые структуры.
Поправки инициированы президентом Ильхамом Алиевым. Проект Акта референдума  предусматривает учреждение в Азербайджане постов первого вице-президента и вице-президентов страны. Причем они назначаются и освобождаются самим президентом без согласования с каким-либо органом. Согласно предлагаемым изменениям в случаях,  если президент оказывается не в состоянии исполнять обязанности главы государства, его полномочия переходят к первому вице-президенту. И если и он не в состоянии осуществлять полномочия главы государства, то эти функции переходят премьер-министру. По существующей же Конституции полномочия президента переходили, если он не в состоянии исполнять свои обязанности, к премьер-министру. Помимо того, предлагается продлить срок полномочия президента с 5 до 7 лет. Президенту предоставляется объявлять внеочередные выборы главы государства. Также предлагается устранить минимальный возрастной ценз для кандидата на пост президента, который сейчас установлен 35-летним возрастом. Также отменяется минимальный ценз для кандидатов в депутаты. Таким образом, граждане, достигшие избирательного возраста – 18 лет, могут баллотироваться в президенты и депутаты.
Оппозиционеры считают,  что эти поправки открывают путь для вовлечения  в высшее государственное управление молодых членов семьи Ильхама Алиева. Поправки вызвали критику у международных структур и в частности  Венецианской комиссии Совета Европы.