2016-2017 թթ․ Instigate Design ընկերությունը ուզում է ռոբոտեխնիկայի նոր խմբակներ բացել Հայաստանի հեռավոր մարզերի ու Ղարաբաղի դպրոցներում։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցին հայտնել է ընկերության հիմնադիր Վահագն Պողոսյանը ;
Հայկական ՏՏ ընկերությունների աջակցությամբ ծրագրավորման ու ինժեներիայի խմբակներ են արդեն բացվել Հայաստանի ու Արցախի 135 դպրոցներում։ Դրանց մեծ մասում տեղադրված են ոչ միայն հայկական օպերացիոն համակարգեր, այլեւ եռաչափ հաստիքներ ու ռոբոտաշինության կոմպլեկտներ։
«Սկզբում երեխաները կսովորեն ծրագրավորում մեր «Աղվես» օպերացիոն համակարգով, հայկական ինտերֆեյսով, իսկ հետո պրակտիկայում կկիրառեն այդ հմտությունները։ Ucom ընկերության աջակցությամբ մենք ստանձնել ենք ղեկավարություն Տավուշի ուՍյունիքի մարզերի դպրոցներում, որոնք հեռու են Երեւանից։ Տեխնիկա ենք հասցրել նաեւ Արցախի դպրոցներին, ուզում ենք շարունակել»,- հայտնել է Պողոսյանը։

В 2016-17 гг компания Instigate Design хочет открыть новые кружки робототехники в школах дальних областей Армении и в Карабахе. Об этом завил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am основатель компании Instigate Design Ваагн Погосян.
При поддержке армянских ИТ-компаний кружки программирования и инженерии открыты уже в 135 школах Армении и Арцаха. В большей части из них установлены не только армянские операционные системы, но и трёхмерные станки и комплекты роботостроения.
«Сначала дети учатся программированию на нашей операционной системе «Агвес», в армянском интерфейсе, а потом применяют эти умения на практике. С нашим участием и при поддержке компании Ucom, мы взяли шефство над школами в Тавушской и Сюникской областях, далёких от Еревана. Доставляли технику и в школы Арцаха, хотим продолжать»,- заявил Погосян.