Մոսկվան ցավում է Սիրիայի հարցով մասնագետների խմբերի աշխատանքը դադարեցնելու մասին Վաշինգտոնի որոշման համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ «Վաշինգտոնի անգործությունը հանգեցրեց նրան, որ հրադադարի ընթացքում զինյալները վերակազմավորեցին ուժերը, զենք ստացան, մոբիլիզացրեցին ռեսուրսները»: Ըստ Զախարովայի՝ ԱՄՆ-ն փորձում է Սիրիայի հարցով համաձայնությունները չկատարելու պատասխանատվությունը Ռուսաստանի ուսերին բարդել:
«Ստացվում է, որ Վաշինգտոնը պարզապես չի կատարել համաձայնության առանցքային պայմանները՝ Հալեպի բնակիչների մարդասիրական իրավիճակը մեղմացնելու համար: Իսկ հիմա, չկարողանալով կատարել այդ պայմանավորվածությունները, որոնք հենց իրենք են մշակել, փորձում են ինչ-որ մեկի վրա բարդել մեղքը»,- հայտարարել է Զախարովան:
Վերջին օրերին, ըստ նրա, Ռուսաստանը ջանքեր էր գործադրում՝ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությամբ Սիրիայում հրադադարը պահպանելու համար, սակայն Վաշինգտոնը հրաժարվեց հասնել սիրիական Կաստելոյի ճանապարհից ընդդիմության զինված ջոկատների հեռացմանը, ինչը նախատեսված էր սեպտեմբերի 9-ի համաձայնությամբ:

Moscow feels sorry about Washington’s decision to suspend the work of the Syrian expert group, reports the TASS, referring to the announcement by the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova.
“Washington's lack of activities leads to reorganization of militaries’ forces, mobilization of their resources, and receiving arms," she said. According to Zakharova, the US is trying to shift the responsibility for non-fulfilling agreements on Syria's issue to Russia.
"The US simply have not fulfilled key points of the agreement, in order to ease the situation of Aleppo's residents, in sense of humanitarian assistance. Currently, the US, not being able to fulfill arrangements designed by its own, tries to shift the blame on someone else, "said Zakharova.
In recent days, according to her, Russia made efforts, to preserve ceasefire in Syria in cooperation with the US. However, Washington rejected to remove the Syrian opposition armed detachments in Castello road, anticipated by the agreement of September 9.