«Ինտերհելիոզոնդ» հետազոտական առաքելությունը, որի շրջանակում ռուսաստանցի գիտնականները ծրագրում են դեպի Արեգան զոնդ ուղարկել, հետաձգվում է: Informing-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Լեւ Զելյոնին:
Նախապես ծրագրվում է նախագիծն իրականացնել 2016-2025 թվականների ռուսական Դաշնային տիեզերական ծրագրի շրջանակում՝ 150 մլրդ դոլարի չափով լրացուցիչ ֆինանսավորման դեպքում: Սակայն, Զելյոնիի խոսքով, «Ինտերհելիոզոնդ» նախագիծը բարդ է եւ թանկարժեք, արդյունքում ստիպված են եղել դրա իրականացումը հետաձգել մինչեւ 2025 թվականը:
Հավելենք, որ «Ինտերհելիոզոնդ» նախագիծը ռուսական մի քանի ինստիտուտներ իրականացնում են եվրոպական 13 երկրների մասնագետների հետ համատեղ: Զոնդը, որը ծրագրվում է տիեզերք արձակել, պետք է շարժվի Վեներայի ուղղությամբ եւ աստիճանաբար մոտենա Արեգակին:

Исследовательскую миссию «Интергелиозонд», в рамках которой российские ученые планируют отправить зонд к Солнцу, откладывается. Об этом рассказал Лев Зелёный, директор Института космических исследований РАН, передает Informing
Изначально, данный проект планировалось реализовать в рамках российской Федеральной космической программы 2016—2025 годов, в случае дополнительного финансирования в размере 150 миллиардов долларов. Однако, по словам Зеленого, проект «Интергелиозонд» — достаточно сложный и дорогостоящий, его пришлось сдвинуть за 2025 год.
Добавим, «Интергелиозонд» — проект, который ведут несколько российских институтов совместно со специалистами из 13 европейских стран. Зонд, который планируется запустить, будет двигаться по направлению к Венере, постепенно приближаясь к Солнцу. При этом космический аппарат по пути будет выполнять измерения на линии с Землёй.