«168 ժամ» թերթը գրում է. «ԼՂՀ նախագահի հրավերով մասնակցեցի ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի արարողություններին։ Ես, իհարկե, Ղարաբաղում էի տոնական օրերի ընթացքում։ Ինձ թվաց, որ ԼՂՀ բնակչությունն այդ օրը տոնեց բավականին ակտիվ կերպով, երիտասարդության եւ Ղարաբաղյան նախորդ պատերազմի վետերանների մասնակցությամբ։ Այդ այցից միայն բարի եւ դրական տպավորություններ եմ ստացել։
Ամենամեծ տպավորությունս այն է, որ մարդիկ դասեր են քաղել ապրիլյան պատերազմից, տրամադրված են, որպեսզի թույլ չտան հետագա սրացումներ շփման գծում, այս ուղղությամբ ժողովրդի տրամադրությունն ու տրամադրվածությունը չափազանց հստակ է»,- այս մասին մեր թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուսաստանցի դիվանագետ, 1992-1996թթ. Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության ղեկավար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ռուսաստանի նախկին համանախագահ, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով ՌԴ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կազիմիրովը՝ ներկայացնելով շաբաթներ առաջ իր կատարած այցն Արցախ։
Ըստ նրա՝ ԼՂՀ ժողովուրդը քաղել է այն դասը, որ իրերի դրությունը բանակցային սեղանին եւ իրավիճակը ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում պահանջում է հատուկ ուշադրություն, բարձր զգոնություն, քանի որ տարբեր տեսակի ինտրիգային, ավանտյուրիստական ծրագրեր կարող են շարունակել կազմվել։ «Ուստի, իհարկե, պահանջվում է բարձր զգոնություն՝ թույլ չտալու համար շփման գծում միջադեպերի, առավել եւս՝ ռազմական գործողությունների բռնկում եւ առաջացում»,- ասել է նա»:

YEREVAN. – The people have learned lessons from the war in April, they are inclined toward not permitting further tensions on the line of contact, and the people’s respective mood and attitude is very clear.
Russian diplomat, head of the Russian mediation mission between 1992 and 1996, Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group former Russian Co-Chair, and the Russian president’s plenipotentiary representative on the Nagorno-Karabakh conflict, Ambassador Vladimir Kazimirov, told the aforesaid to 168 Zham daily, speaking about his biggest impression from his recent visit to the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh).
“According to him, the people of NKR have learned the lesson that the state of things on the negotiating table and the situation at the Karabakh-Azerbaijan line of contact requires special attention, high alertness, since different types of intrigue, adventuristic plans may continue to be drawn.
‘“So, certainly, high alertness is required not to permit the flaring and start of incidents, moreover, hostilities, at the line of contact,’ he said,” wrote 168 Zham.