Աշխարհի առաջնության 2018 ընտրական փուլի Հայաստան-Ռումինիա խաղը դիտելու էին եկել Ռումինիայի հավաքականի երկրպագուները: Ուլտրասների խումբերը կոչվում էին Uniti Sub Tricolor` Եռագույնի ներքո միավորվածները և Կամարացի: Նրանք Հայաստան էին ժամանել Ռումինիայից՝ ավտոմեքենաներով: Հատուկ այս խաղի համար նրանք պաստառ էին բերել՝ Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված, սակայն ոստիկանության ու մարզադաշտի անվտանգության աշխատակիցները չէին թողել այն ներս մցնել:
Հայոց Ցեղասպանության պաստառի մասին
Ռումինիայի հավաքականի հետ մեկնել ենք արտագնա բազմաթիվ խաղերի:Այստեղ էլ եկել ենք մեր ավտոմեքենաներով: Այսօր մեկնում ենք Ղազախստան, բայց արդեն ինքնաթիռով: Հայաստանից Ղազախստան ճանապարհն այդքան էլ լավը չէ: Մեզ հետ Ռումինիայից բերել էինք պաստառ՝ նվիրված Հայոց Ցեղասպաությանը, որտեղ գրված էր՝ «1,5 միլիոն խաչեր փայլում են երկնքում, ի վերջո ինչ- որ մեկը պետք է ասի` ներեք մեզ: «Ինչ-որ մեկ» բառը գրված էր Թուրքիայի լիալուսինով: Այս պաստառը պատրաստել են մեր ընկերները քրիստոնյա ուղղափառ ուլտրաս շարժումից, որը կոչվում է Կամարացի: Ռումինացիներից հետո իրենք միշտ աջակցում են քրիստոնյա այն ազգերին, որոնք տուժել են Օսմանյան կայսրության պատճառով: Մենք չենք մոռանում թուրքերի կողմից քրիստոնյաների ցեղասպանությունները:
Բայց մեզ չթողեցին այդ պաստառը ներս մցնել: Մենք փորձել էինք այն թաքցնել մեր հագուստի մեջ, բայց չստացվեց: Խաղի ժամանակ էլ երգում էինք երգեր Ցեղասպանության մասին: Մեզ թվաց, թե հայ երկրպագուները կմիանան ու կաջակցեն: Բայց հետո հասկացանք, որ ոչ բոլորն են այստեղ տիրապետում անգլերենին: Մենք շատ լավ գիտենք հայոց պատմության այդ տխուր էջի մասին: Ռումինիայում շատ հայեր են ապրում: Պաստառը մեր շարժման անդամներից մի քանիսի գաղափարն էր: Մենք այն, միևնույն է, բացեցինք: Արդեն խաղից հետո՝ քաղաքի կենտրոնում:
Խաղի ժամանակ անցկացրած ակցիաների մասին
Հայաստան-Ռումինիա խաղի ժամանակ մենք բազմաթիվ ճայթռուկներ վառեցինք: Դա մեր բողոքի նշանն չէր, այլ մեր սերն ու կիքրը դեպի մեր ֆուտբոլը: Մենք չենք ցանկանում, որ մեր ֆեդերացիային տուգանեն կամ վնասենք, բայց մենք դեմ ենք շատ բաներին, ինչ տեղի է ունենում ռումինական ֆուտբոլում: Մեր ֆուտբոլը ողողված է բազվաթիվ լեգիոներներով: Բայց մենք ցանկանում ենք, որպեսզի զարգանա մանկապատանեկան ֆուտբոլը, շեշտը դրվի տեղացի ֆուտբոլիստների վրա: Մենք շատ ակցիաներ ենք կազմակերպում այդ առթիվ:
FAF-ին աջակցելու մասին
Խաղի ժամանակ տեսանք, որ մեր կողքին նստած երկրպագուների շարժմանը ոստիկանները սկսեցին ճնշել: Չէին թողնում, որ նրանք իրանց դրոշը կախեին: Մենք էլ սկսեցինք աջակցել իրենց: Շատ լավ հասկանում ենք նրանց վիճակը: Ինքներս այդ վիճակում հայտնվում ենք հաճախ: Բայց ուզում ենք մեր աջակցությունը հայտնել նրանց ու այն ամենին, ինչ իրենք անում ենք: Սպասելու ենք նրանց Ռումինիայում: Հայաստանից հեռանում ենք շատ լավ տպավորություններով:

Romanian ultras from Uniti Sub Tricolor (United under tricolor) and Camarzii fan movements were present at the 2018 World Cup qualifier Armenia vs. Romania. They arrived in Yerevan from Romania, bringing with them a banner dedicated to the Armenian Genocide, but the law enforcement authorities didn’t allow them to take the banner to the stadium.
The banner
We have come here on our cars. We are heading for Kazakhstan today, but already by plane, since the road from Armenia to Kazakhstan is not that convenient. We had brought with us a banner dedicated to the Armenian Genocide; it read “1.5 million crosses are shining in the sky. At least say "Say forgive us" someone should try .” The word ‘someone’ was written in the form of the Turkish crescent. This banner is made by our friends from Camarazii - group of christian-ortodox ultras fans, from several teams in Romania, and we united to support Romania together. They always have this kind of banners, because after our country, we fight for orthodoxy and christianity. We cannot forget the ottoman genocid against christians from the ottoman empire.
But we weren’t allowed to bring it to the stadium as if it were a political banner. We tried to hide it in our clothes but we didn’t manage to. During the match we also sang songs about the Genocide, thinking that the people would sing along, but then we realized that not everyone knew English. The idea of the banner belongs to the members of our fan movement. We opened the banner but already in the city center.
Protests during the match
We lit up flares and this os not a protest, this is how we show our passion. We don’t want our federation to be fined, but we are against many things happening in our football now. For instance, the quality of international football players. We want the child and youth football to develop. We often stage different protests.
Support to FAF
During the match we noticed the police try to take away a flag from the fans. We began to whistle and expressed our support to First Armenian Front (FAF). We have ourselves not once appeared in such problematic situations and support the FAF guys. We will wait for them in Bucharest. We are leaving Armenia with great impressions.