Եվրոպայի Խորհրդի «Ժողովրդավարություն հանուն ապագայի» ֆորումի շրջանակներում Հայաստան է ժամանելու Եվրոպայի Խորհրդի ղեկավար Տորբյորն Յագլանդը:
Համաժողովի վերջին օրը՝ հոկտեմբերի 21-ին նախատեսվում է ԵԽ ղեկավարի ելույթը, որից հետո Յագլանդը կպատասխանի լրագրողների հարցերին: Նախատեսվում է նաեւ Յագլանդի հանդիպումը երկրի ղեկավարության հետ:
Նշենք, որ համաժողովին պետք է մասնակցեր նաեւ ԵԽԽՎ նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն, ով սակայն, չի ժամանել Երեւան՝ Ֆրանսիայում օդանավակայանների խնդիրների պատճառով: Մինչդեռ Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտին հաջողվել էր նույն Ֆրանսիայից ժամանել Հայաստան:

Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland arrives in Armenia within the framework of "Forum for Future of Democracy”, organized by CE in Yerevan.
He will deliver a speech at the closing ceremony of the forum, on October 21. Later CE Secretary General will give a press conference and answer the reporters’ questions.
As reported previously, PACE President Mevlut Cavusoglu did not arrive in Armenia, pleading transport problems in France. However, PACE Vice President, Co-Rapportuer on Armenia John Prescott could arrive in Armenia from France. Prescott, who is also PACE Co-Rapporteur on Armenia flatly refused to answer reporters’ questions.