Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ Դեսպանատան մշտական իրավական խորհրդատու Սթիվ Քեսլերին, ԱՄՆ Հետաքննության դաշնային բյուրոյի իրավական հարցերով կցորդ Քեվին Դոնովանին, Հետաքննության դաշնային բյուրոյի տարածաշրջանային անվտանգության պատասխանատու Լանս Լեւեքյուին եւ իրավախորհրդատու Դավիթ Խաչատուրյանին:
Հայաստանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանցավորության դեմ պայքարում Հայաստանի եւ Ամերիկայի միացյալ նահանգների իրավապահ մարմինների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Ք.Դոնովանը շնորհակալություն է հայտնել գլխավոր դատախազին համագործակցության պատրաստակամության համար եւ տեղեկություններ տրամադրել օրերս ԱՄՆ իրավապահ մարմինների կողմից բանկային եւ առողջապահական ապահովագրության ոլորտում բացահայտված զեղծարարությունների քրեական գործի մասին, որով որպես մեղադրյալներ ներգրավված են նաեւ ազգությամբ հայեր: ՀԴԲ-ի ներկայացուցիչը մասնավորապես տեղեկացրել է, որ 73 անձի ԱՄՆ-ում մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու, բանկային եւ բժշկական ապահովագրության զեղծարարությունների համար: 32 հոգի հոկտեմբերի 13-ին ձերբակալվել են: Նախաքննության տվյալներով հանցավոր խմբի անդամները ձեւավորել են 118 կեղծ բժշկական կլինիկաներ, իսկ խարդախությամբ հափշտակված գումարը նախնական կազմում է մոտ 162 մլն ԱՄՆ դոլար:
Գլխավոր դատախազի հարցմանն ի պատասխան Ք.Դոնովանը խոստացել է առաջիկայում հստակ տեղեկություններ տրամադրել, թե դիտարկվող քրեական գործով ազգությամբ քանի հայ է որպես մեղադրյալ ներգրավված եւ քանի Հայաստանի քաղաքացի: Բարձր գնահատելով հանցագործության լիարժեք բացահայտման գործում Հայաստանի իրավապահ մարմինների ցուցաբերած պատրաստակամությունը՝ Ք.Դոնովանը նշել է, որ քրեական գործով անհրաժեշտություն առաջանալու դեպքում ԱՄՆ -ն կդիմի իրավական փոխօգնության խնդրանքով:
Կարեւորելով քրեական գործով օբյեկտիվ ճշմարտության բացահայտումն ու հանցավոր խմբի բոլոր անդամների հայտնաբերումը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը եւս մեկ անգամ հավաստել է դատախազությունը պատրաստակամությունը իր լիազորությունների շրջանակներում աջակցել գործի քննությանը եւ իրավական փոխօգնության վերաբերյալ հարցման դեպքում ապահովել դրա հնարավորինս օպերատիվ իրականացումը:
Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ տեղեկատվության փոխանակման համար՝ ելնելով քրեական գործի շահերից:
Ինչպես արդեն հայտնել է NEWS.am-ը, ամերիկյան իրավապահները ձերբակալել էին հայկական հանցավոր խմբավորման մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների, ովքեր բժշկական ապահովագրության «Medicare» համակարգից մոտ 163 մլն դոլար էին յուրացրել՝ տարբեր մեքենայությունների միջոցով: Հանցախմբի ղեկավարը «Պզո» մականունով հայտնի «օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանն է, ում ձերբակալել էին Լոս-Անջելեսում: Ձերբակալված 73 անձանցից մոտ 40-ը հայեր էին, այդ թվում խմբի պարագլուխներ համարվող Ռոբերտ Թերջանյանը, Դավիթ Միրզոյանը եւ այլք:
Մանհեթենի դատախազ Փրիթ Բհարարան հանցավոր խմբավորումը համեմատել է դասական Cosa Nostra-ի հետ՝ հավելելով, որ ապօրինի եկամուտների ծավալով, աշխարհագրական ընդգրկմամբ եւ հավակնությունների մակարդակով իտալական դասական մաֆիան կարող է նախանձել հայկական խմբավորմանը:

RA Prosecutor General Aghvan Hovsepyan held a meeting October 21 with US Embassy in Armenia Legal Advisor Steve Kessler, Kevin P. Donovan of the Federal Bureau of Investigation (FBI), Legal Advisor David Khachatryan and Lance Levequeen in charge of regional security.
The press service of the RA prosecutor General’s Office informed NEWS.am that the sides discussed bilateral cooperation in crime control.
Kevin Donovan thanked the RA prosecutor general for information on the Armenian members of the alleged criminal group involved in the medicaid scam in the United States.
The FBI official reported that 73 people have been charged with banking and medical frauds in the U.S. Thirty-two people were arrested on October 13.
Allegedly a vast network of Armenian gangsters and their associates used 18 phantom health care clinics and other means to try to cheat Medicare out of $163 million.
At the RA Prosecutor General’s request, Donovan promised to provide information on the Armenians, particularly Armenian citizens, involved in the crime. He said that the U.S. will, if necessary, apply to the Armenian law-enforcement agencies for assistance in investigation.
The RA Prosecutor General underlined the importance of finding the truth and identifying all the members of the criminal group. Aghvan Hovsepyan assured the FBI delegation of the Armenian prosecutor office’s willingness to assist the investigation within its terms of reference. The sides agreed to exchange information.
NEWS.am reminds readers that a vast network of Armenian gangsters and their associates used phantom health care clinics and other means to try to cheat Medicare out of $163 million.
The operation was under the protection of an alleged Armenian crime boss, Armen Kazarian, nicknamed Pzo, who was among the first arrestees in Los Algeles. Most of the defendants "were Armenian nationals or immigrants and many maintained substantial ties to Armenia" and criminals there.
About 40 of the 73 arrestees are Armenians, including the leaders David Mirzoyan, Robert Tjanyan and others.
Attorney for the Southern District of New York, Preet Bharara, declared that the Mirzoyan-Terdjanian organization a syndicate in New York and Los Angeles run by Armenians used threats, intimidation and violence operating in a classical mafia style.