ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Վրաստանի հետ սահմանին նոր մաքսային կետի բացմանը։ Նախագահը ծանոթացել է սանիտարական հսկողության, բեռների ձեւ ակերպման, անձնագրային հսկողության ու անձնական զննման, ուղեւ որատար ու բեռնատար ավտոմեքենաների հսկողության կորպուսների աշխատանքին, հայտնում է NEWS.am–ի թղթակիցը։ Այդ բոլոր բաժինները սարքավորված են ժամանակակից սարքավորումներով։
Վրաստանի հետ սահմանին երեք անցակետերի («Բավրա», «Գոգավան», «Բագրատաշեն») արդիականացումն իրականացվում է Եվրամիության ու ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի աջակցությամբ։
Ծրագրի բյուջեն կազմում է 52․13 մլն եվրո, որից 30․85 մլն-ը Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկն է, 4․44 մլն-ը ՝ ՀՀ Կառավարության միջոցներն են, մնացածը՝ 3 դրամաշնորհներից ստացված միջոցները․ 12 մլն եվրոն ԵՄ «Եվրոպական հարեւանության» քաղաքականության ներդրումային գործիքի դրամաշնորհն է, 3․84 մլն եվրոն ԵՄ «Արեւ ելյան գործընկերության» Հարավային Կովկասում սահմանների համալիր կառավարման ծրագրից ստացված դրամաշնորհն է, իսկ 1 մլն եվրոն էլ՝ ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի տրամադրած դրամաշնորհն է նախագծի կառավարման համար։
Ծրագիրը նախատեսում է Վրաստանի հետ սահմանին բոլոր երեք անցակետերի արդիականացում ։ Դրանցից երկուսը՝ «Բագրատաշենն» ու «Գոգավանը», փաստացի արդեն գործում են 2016-ի հոկտեմբերից ։ Իսկ «Բավրա» անցակետում աշխատանքները շարունակվում են։

Президент Армении Серж Саргсян побывал на открытии нового таможенного пункта «Баграташен» на границе с Грузией. Президент ознакомился с работой корпусов санитарного контроля, оформления грузов, паспортного контроля и личного досмотра, пассажирских и грузовых автомобилей, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am. Все эти отделы оснащены современным оборудованием.
Модернизация трех пропускных пунктов на границе с Грузией («Бавра», «Гогаван», «Баграташен») проводится при поддержке Евросоюза и Программы развития ООН (ПРООН).
Бюджет программы составляет 52,13 млн. евро, из которых 30,85 млн. – кредит от Европейского инвестиционного банка (EIB), 4,44 млн. – средства Правительства Армении, остальное – средства от 3 грантов: 12 млн. евро – грант Инвестиционного инструмента политики «Европейского соседства» ЕС, 3,84 млн. евро – грант от Программы комплексного управления границами на Южном Кавказе «Восточного партнёрства» ЕС, 1 млн. евро – грант от ПРООН на управление проектом.
Программа предусматривает модернизацию всех трех пропускных пунктов на границе с Грузией. Два из них, «Баграташен» и «Гогаван», фактически уже действуют с октября 2016 года. Работы на КПП «Бавра» продолжаются.