Սաուդյան Արաբիան սպառնում է մեծացնել նավթի արդյունահանման ծավալները, եթե Թեհրանը հրաժարվի նավթի արտադրության ներկայիս ծավալների սառեցման գաղափարից: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ՕՊԵԿ-ում իր աղբյուրները:
Դրանց տեղեկություններով՝ անցյալ շաբաթ ՕՊԵԿ երկրների ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ Սաուդյան Արաբիան սպառնացել է նավթի արդյունահանման ծավալները հասցնել օրական 11-12 մլն բարելի եւ դադարեցնել սառեցման քննարկումները:
Իրանը հրաժարվում է սահմանափակել նավթի արդյունահանման ծավալները եւ պնդում է, որ պետք է ազատ լինի նման սահմանափակումներից, քանի որ իր նավթարդյունահանոմը նոր-նոր է վերսկսվում: Սեպտեմբերին Իրանը արդյունահանումը մեծացրել էր օրական 3.85 մլն բարելով եւ հայտարարել, որ պատրաստ է վերանայել սառեցման հարցը օրական 4.2 մլն բարելի սահմաններում միայն:
Սաուդյան Արաբիան պնդում է, որ Թեհրանը նավթի արդյունահանումը պետք է սառեցնի օրական 3.66 մլն բարելի սահմաններում: Այդ դեպքում Սաուդյան Արաբիան պատրաստ է իր արդյունահանումը կրճատել մինչեւ օրական 10.2 մլն բարել:
2014-ից Սաուդյան Արաբիան նավթի արդյունահանումը հասցրել է ռեկորդային՝ 10.5-10.7 մլն բարելի: Նավթարտադրության ավելի մեծ ծավալների դեպքում համաշխարհային շուկայում գները կարող են ճնշման տակ հայտնվել եւ մեծապես նվազել:

Саудовская Аравия пригрозила нарастить добычу нефти, если Тегеран откажется от замораживания нынешних объемов нефтепроизводства. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на четыре источника в Организации стран — экспортеров нефти (ОПЕК).
По их информации, на встрече представителей стран ОПЕК, прошедшей на прошлой неделе, Саудовская Аравия пригрозила увеличить свое производство до 11–12 млн баррелей в сутки и прекратить обсуждение заморозки.
Иран отказывается лимитировать уровень нефтедобычи и утверждает, что должен быть освобожден от таких ограничений, поскольку его нефтепроизводство только восстанавливается после недавней отмены санкций со стороны Евросоюза. В сентябре Иран добывал по 3,85 млн баррелей в сутки и заявил, что готов рассмотреть вопрос о заморозке только на уровне 4,2 млн баррелей в сутки.
Представители Саудовской Аравии настаивают, что Тегеран должен лимитировать нефтепроизводство на уровне 3,66 млн баррелей в сутки. В таком случае Саудовская Аравия готова даже снизить свою добычу до 10,2 млн баррелей в сутки.
Официальные представители ОПЕК отказались комментировать эту информацию, поскольку встреча проходила за закрытыми дверями. Представители делегаций двух стран также отказались от официальных комментариев.
С 2014 года Саудовская Аравия увеличила нефтедобычу до рекордного уровня в размере около 10,5–10,7 млн баррелей в сутки. В случае еще большего наращивания нефтепроизводства цены на мировом рынке могут оказаться под давлением и существенно снизиться, передает Gazeta.