Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման դեպքում պետք է հաշվի առնվի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը: Այս մասին Sputnik Արմենիա-ին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք ճանաչում ենք յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում Ադրբեջանի, բայց ժողովուրդների ինքնորոշումը որեւէ կերպ չի հակասում տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, որովհետեւ տարածքային ամբողջականությունը վերաբերում է պետությունների միջեւ հարաբերություններին, իսկ ինքնորոշումը՝ մայրաքաղաքի եւ ժողովրդի, որը կոմպակտ ապրում է այդ տարածքում, առավելեւս իր պատմական հայրենիքում: Քաղաքակիրթ աշխարհում բոլոր հարցերը լուծվում են առանց ուժի կիրառման: Եթե մենք հերքում ենք ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը, ապա մենք չպետք է դուրս գայինք ԽՍՀՄ կազմից, քանի որ դա տեղի է ունեցել հենց այդ սկզբունքի հիման վրա: Հետեւաբար, այդ սկզբունքները չեն հակասում իրար»,-ասել է ՀՀ նախագահը՝ «Ռուսաստանն այսօր»-ի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսիլյովին տված հարցազրույցում:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է, որ մի քանի անգամ Երեւանն ու Բաքուն մոտ են եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման համաձայնագրի ստորագրմանը, որտեղ արտացոլված էին կարգավորման հիմնարար սկզբունքները:
«Մասնավորապես, հայկական կողմերը, այսինքն Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը, թողնում են այն տարածքները, որոնք հիմա անվտանգության գոտի են, այն տարածքները, որոնց մասին ադրբեջանցիներն ասում են, թե օկուպացված են: Բայց առաջին կետում այնտեղ հստակ նշված էր, որ ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման ճանապարհով: Այդ ազատ կամարտահայտությունն ունի պարտադիր իրավական ուժ: Այնուհետեւ նշված է, թե ով է մասնակցում, ինչպիսի օրակարգով: Այսինքն հանրաքվե է: Դա ինքնորոշման իրավունքի իրացում էր, բայց ամեն անգամ ադրբեջանական կողմը նոր պահանջներ էր առաջ քաշում»,-նշել է ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով, հայկական կողմը մինչ օրս պատրաստ է վերադառնալ նման փաստաթղթի. «Բայց մեր պատրաստակամությունը ոչինչ չի նշանակում, որովհետեւ նման դեպքերում պետք է խպատրաստ լինեն բոլոր կողմերը, ոչ թե մեկ կողմը: Բացի այդ, ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ կողմերի միջեւ վստահությունը զրոյական է, բացարձակ չկա վստահություն»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, but believes people’s right to self-determination needs to be taken into account in resolution of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, President of Armenia Serzh Sargsyan told Sputnik Armenia.
“We [i.e. Armenia] recognize the territorial integrity of any state, including Azerbaijan,” Sargsyan said in an interview with renowned Russian journalist Dmitry Kiselyov. “But people’s self-determination does not contradict in any way the principle of territorial integrity because territorial integrity concerns relations between countries, whereas self-determination [is related to] the capital city and the people that live compactly in the civilized world, all issues are resolved without the use of force, especially in the historical motherland.”
According to the President, if Armenia rejected the principle of self-determination, it should not have left the Soviet Union on its basis.
“Therefore, these principles do not contradict each other,” he added.
The Armenian President recalled that, several times, Armenia and Azerbaijan were close to signing an agreement on resolving this conflict, and which included the fundamental precepts for settling this matter.
“But every time the Azerbaijani party was positing new demands,” he added, in particular.
In his words, however, the Armenian party to this day stands ready to return to such a document.
“But our readiness means nothing because, in such cases, all parties, not just one party, should be ready,” said Serzh Sargsyan. “Besides, the events in [early] April [when Azerbaijan unleashed a military aggression against Artsakh] showed that there is zero trust between the parties [to the Karabakh conflict].”