Իլոն Մասկի SpaceX–ը մտադիր է մոլորակի բնակիչների մեծ մասին ապահովել վայրկանում 1ԳԲ արագությամբ ինտերնետային կապի հնարավորությամբ, դրա համար ընկերությունը ծրագրում է միջերկրային ուղեծիր դուրս բերել մոտ 4․5 հազար արբանյակ, ինչը եռակի շատ է, քան ներկայում գործածվող արբանյակների քանակը, փոխանցում է RNS–ն։
SpaceX -ը արդեն հայտ է ներկայացրել ԱՄՆ Կապի հարցերով դաշնային հանձնաժողով՝ նախագծի իրականացումը սկսելու թույլատվության համար։
Նախագծի առաջին փուլում արձակվելու է 800 արբանյակ՝ ԱՄՆ տարածքում ինտերնետային կապն ընդլայնելու համար։ Յուրաքանչյուր արբանյակի չափը համադրելի է մեկ մարդատար ավտոմեքենայի չափի հետ, քաշը 36 կգ է։
FCC-ին SpaceX –ի ներկայացրած փաստաթղթերում արբանյակների արձակման ժամկետները նշված չեն, նշված չեն նաեւ նախագծի իրականացման համար ֆինանսական ծախսերը։

Elon Musk SpaceX will provide most residents of the planet with an internet connection of 1GB in a second. In this connection, the company plans to launch about 4.5 million satellites, which is three times more than the number of satellites currently in use, reports RNS.
SpaceX has already applied to the US Federal Communications Commission for permission to start the project. There will be launched 800 satellites at the first stage of the project to expand the Internet access in the US. Each satellite is at the size of a passenger car, weighting 36 kg.