Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչեւի գլխավորած ներկայացուցչական խորհրդարանական պատվիրակությանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-ռուսաստանյան դաշնակցային ռազմավարական հարաբերություններին, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
Հայաստանի արտգործնախարարը ռուսաստանյան խորհրդարանականների հետ հանգամանալից քննարկեց երկու խորհրդարանների միջեւ սերտ համագործակցության լայն շրջանակի հարցեր, մտքեր փոխանակվեցին միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձեւաչափերում փոխգործակցության շուրջ:
Անդրադարձ կատարվեց Մերձավոր Արեւելքում եւ հատկապես՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակին, ճգնաժամից դուրս գալու հնարավոր ուղիներին: Հատուկ ուշադրություն դարձվեց Սիրիայի հայությանը, նրանց աջակցելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերին:
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից ապրիլին սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը եւ շեշտեց Վիեննայի եւ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Հյուրերի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, պատասխանեց հյուրերի բազմաթիվ հարցերի:

YEREVAN. - Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Friday received the delegation led by Chairman of the Russian State Duma Foreign Affairs Committee Konstantin Kosachev.
At the meeting, reference was made to the Armenian–Russian strategic ally relations based on centuries-old friendship between the two peoples, as well as the implementation of the agreements reached between the supreme leadership of Armenia and Russia.
The Armenian FM and Russian parliamentarians discussed in detail a large scope of issues related to the close cooperation between the two parliaments. They also exchanged views on the parliamentary format cooperation in international organizations.
Apart from this, the interlocutors touched on the situation in the Middle East and especially Syria, as well as possible ways to come out of the crisis. Special attention was attached to the Syrian Armenians and efforts exerted by Armenia towards supporting them.
FM Nalbandian briefed the guests on the situation emerged as a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against Karabakh in April, underscoring the need for implementing the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg.
At the request of the guests, Nalbandian touched on the Armenia-Diaspora cooperation and priorities of Armenia’s foreign policy, also responding to their various questions.