Իրանցիներին շատ է մտահոգում վերջին ժամանակները Ադրբեջանի ու Իսրայելի մերձեցումը։ Այս մասին haqqin.az–ին հայտնել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչ, նախագահի խորհրդական Ալի Ասկար Սոլթանիեն։
«Մենք բազմիցս ձեր երկրի ներկայացուցիչներին հայտնել ենք մեր մտահոգությունն այս առթիվ։ Բոլորը գիտեն, որ Իսրայելը ձգտում է ոչնչացնել Իրանը, իսկ Իրանի ժողովուրդը, ըստ էության, դարձել է նրա թշնամին։ Եվ Ադրբեջանը պետք է հաշվի առնի մեր մտավախությունները»,- նշել է նա։
Այդուհանդերձ, Իրանի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը համարում է, որ Թեհրանի ու Երեւանի լավ հարաբերությունները Բաքվի շահերից են բխում, դրա համար էլ Իրանի իշխանությունները անհրաժեշտ չեն համարում Ադրբեջանի ու Երեւանի հարաբերություններին միջամտելը։
Ռուսաստան- Իրան- Ադրբեջան եռակողմ ձեւաչափը նա բնութագրել է որպես հազվագյուտ՝ համարելով, որ այդ ձեւաչափը կօգնի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։

Иранцев очень беспокоит сближение в последнее время Азербайджана и Израиля. Об этом haqqin.az заявил высокопоставленный представитель Администрации президента Ирана, советник президента Али Аскар Солтание.
«Мы неоднократно выражали представителям вашей страны свою обеспокоенность по этому поводу. Все знают, что Израиль стремится уничтожить Иран, а иранский народ, в сущности, стал для него врагом. И Азербайджан должен учитывать наши опасения», - отметил он.
Тем не менее, представитель администрации президента ИРИ считает, что хорошие отношения Тегерана и Еревана в интересах Баку, а потому иранские власти не считают нужным вмешиваться в отношения Азербайджана и Еревана.
О трехстороннем формате Россия – Иран - Азербайджан он отозвался как об уникальном, считая, что этот формат поможет и решению карабахского конфликта.