Իրանցիներին շատ է մտահոգում վերջին ժամանակները Ադրբեջանի ու Իսրայելի մերձեցումը։ Այս մասին haqqin.az–ին հայտնել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչ, նախագահի խորհրդական Ալի Ասկար Սոլթանիեն։
«Մենք բազմիցս ձեր երկրի ներկայացուցիչներին հայտնել ենք մեր մտահոգությունն այս առթիվ։ Բոլորը գիտեն, որ Իսրայելը ձգտում է ոչնչացնել Իրանը, իսկ Իրանի ժողովուրդը, ըստ էության, դարձել է նրա թշնամին։ Եվ Ադրբեջանը պետք է հաշվի առնի մեր մտավախությունները»,- նշել է նա։
Այդուհանդերձ, Իրանի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը համարում է, որ Թեհրանի ու Երեւանի լավ հարաբերությունները Բաքվի շահերից են բխում, դրա համար էլ Իրանի իշխանությունները անհրաժեշտ չեն համարում Ադրբեջանի ու Երեւանի հարաբերություններին միջամտելը։
Ռուսաստան- Իրան- Ադրբեջան եռակողմ ձեւաչափը նա բնութագրել է որպես հազվագյուտ՝ համարելով, որ այդ ձեւաչափը կօգնի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։

Iranians are very concerned by recent rapprochement betweeb Azerbaijan and Israel, senior representative of the Presidential Administration of Iran and adviser to the president Ali Asghar Soltanieh told haqqin.az.
He noted it was obvious that Israel was seeking to destroy Iran, while Iranian people are enemies for them. He also added that Azerbaijan should take into account their concerns.
Nevertheless, the representative of Iranian administration of President believed that good relations of Tehran and Yerevan are in the interests of Baku, and therefore the Iranian authorities do not consider it necessary to interfere with the relations of Azerbaijan and Armenia.
He also noted that Russia – Iran - Azerbaijan tripartite format is unique, and this format will help to solve the Karabakh conflict.