Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Մարկ Էրոն հայտարարել է, որ հակառուսական պատժամիջոցների չեղարկումը կթուլացներ Ուկրաինայի ճգնաժամի լուծման ջանքերը եւ կնշանակեր նրանց հաղթանակը, ովքեր այդ երկրի անվտանգությունը սպառնալիքի տակ են դրել։ Այս մասին Ֆրանսիայի արտգործնախարարն ասել է Մինսկում իր ուկրաինացի, ռուս եւ գերմանացի գործընկերների հետ կայանալիք հանդիպմանը մեկնելիս, հայտնում է RFI–ն։
«Դա կնշանակեր ազատել նրանց ձեռքերը»,– ասել է Ժան Մարկ Էրոն։
Անդրադառնալով Մինսկում բանակցությունների արդյունքների մասին հարցին՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ–Վալտեր Շթայնմայերը նշեց, որ հաջողության մեջ վստահ լինելու պատճառներ չկան, բայց խոսքն այն մասին չէ, որ հանդիպումն անցկացվում է հանուն հանդիպման։
«Նորմանդյան քառյակի» երկրները հոկտեմբերին պայմանավորվել են մինչեւ նոյեմբերի վերջ ընդունել Դոնբասի հակամարտության կարգավորման ճանապարհային քարտեզը։
«Մինչեւ հիմա այդ ճանապարհային քարտեզի շուրջ համաձայնություն չկա»,– ասել է Շթայնմայերը եւ կողմերին պատասխանատվության կոչ արել։

The French Foreign Minister Jean Marc Ayrault said, that cancellation of anti-Russian sanctions will undermine efforts to resolve the crisis in Ukraine and will mean the victory of those, who endangered the security of Ukraine, reports the RFI.
"Abandoning the Minsk accords would be a mistake for our strategic interests," said Jean Marc Ayrault. Referring to the results of the negotiations held in Minsk, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said that there are no reasons, that would ensure success, but it does not mean that the meeting is being held for the sake of the meeting.
In October Norman four agreed to adopt a road map to settle the conflict in Donbas by the end of November. " There is still no agreement about this road map," said Steinmeier calling both sides to hold accountable.