Իրանում այս աշնանն անցկացվող մարդահամարի ժամանակ գրանցվել է 1882 թ․ ծնված տղամարդ, հայտնում է ԻՐՆԱ լրատվական գործակալությունը։ 134-ամյա տղամարդը, որի անունը Ահմադ Սուֆի է, ապրում է Քուրդիստան նահանգի Սակկեզ քաղաքում։
75 մլն բնակչություն ունեցող երկրի ամենատարեց բնակիչը մինչ այդ համարվում էր Քամյարան քաղաքի 130-ամյա բնակիչը։ Իսկ հիմա Սուֆին է դարձել Իրանի գլխավոր երկարակյացը ու աշխարհ երկրորդ ամենատարեց մարդը։ Աշխարհի ամենատարեց մարդն է համարվում 145-ամյա ինդոնեզացի Սոդիմեջոն, որը 1870-ին է ծնվել։
Ընտանիքի անդամները Ահմադին բնութագրում են որպես բարի ու մարդամոտ մարդու, որը միշտ պատրաստ է օգնության գալ։ Ահմադը սեփական երեխաներ չունի, բայց ունի չորս հոգեզավակ։ Չնայած իր պատկառելի տարիքին՝ Սուֆին որեւէ հիվանդությունից չի տառապում։

В ходе всеобщей переписи населения, проходящей в Иране этой осенью, был зарегистрирован мужчина 1882 года рождения, сообщает РИА Новости со ссылкой новостное агентство ИРНА. 134-летний долгожитель по имени Ахмад Суфи живет в городе Саккез в провинции Курдистан.
Старейшим жителем страны со 75-миллионным населением ранее считался 130-летний мужчина из города Камьяран. Теперь же Суфи стал не только главным долгожителем Ирана, но и вторым старейшим человеком во всем мире. Старейшим человеком на Земле СМИ называют 145-летнего индонезийца Содимеджо, родившегося в 1870 году.
Члены семьи характеризуют Ахмада как доброго, отзывчивого человека, всегда готового прийти на помощь. У Ахмада нет собственных детей, но зато приемных — четверо. Несмотря на свой более чем почтенный возраст, Суфи не страдает от каких-либо недугов.