Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հիանալի հիշում է խնդիրը Արցախի բնակչությանը ֆիզիկական ոչնչացման ճանապարհով «լուծելու» Ադրբեջանի իշխանությունների փորձը։ Այս մասին ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝  NEWS.am–ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունը, թե կարգավիճակի հարցը չի կարելի դիտարկել «բանակցությունների նախնական փուլում»։
«Հայկական մշակույթում կա հարսանիքներին տարոսիկներ բաժանելու ավանդույթ։ Այնպիսի տպավորություն է, որ Ադրբեջանում այդ տարոսիկները դրել են քաղաքական մշակույթի հիմքում. իշխանական գործիչները փոխվում են, բայց ցանկությունները նույնն են մնում»,– նշել է Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ Մամեդյարովի  վերջին հայտարարությունը ցուցադրում է, որ Ադրբեջանում չեն էլ մտածում ագրեսիվ եւ ֆաշիստական հռետորաբանությունից հրաժարվելու մասին։
«Երբ մենք ասում ենք, որ դեպի անցյալ վերադարձ չկա, այդ թվում՝ սահմանների առումով, մենք դա չենք ասում ի հեճուկս Բաքվի հայտարարությունների։ Եղել է նախադեպ, երբ Ադրբեջանը փորձել է ֆիզիկապես բնաջնջել Լեռնային Ղարաբաղը, եւ դա ոչ թե 100-200 տարի առաջ էր, այլ 25՝ սկսած 1988 թվականից։ Չէ՞ որ այն ժամանակ էլ Լեռնային Ղարաբաղը ինքնավար մարզ էր։ Եվ ինչպիսի՞ն եղան Բաքվի գործողությունները։ Ցեղասպանություն Բաքվում, Կիրովաբադում, Սումգայիթում, Հյուսիսային Արցախի օկուպացիան եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության մասնակի վտարումը, հետո մեծամասշտաբ պատերազմը, Բուդապեշտում ցեղասպան գործողությունները (հայ սպայի կացնահարումը խմբ.)։ Հիմա փորձում են մեզ պարտադրել ագրեսիվ, վայրագ պլանները։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ազատվեն վատ տարոսիկներից, որպեսզի, ինչպես կասեր դասականը, «գործընթացը սկսվի»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը։

STEPANAKERT. – The people of Nagorno-Karabakh (Artsakh) perfectly remember the Azerbaijani authorities’ attempt to “solve” the problem through physical extermination of the people of Artsakh, said Davit Babayan, Spokesperson of the President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR).
Babayan noted the aforesaid while commenting, at the request of Armenian News-NEWS.am, on Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov’s recent statement that the status issue of Karabakh cannot be considered at the “initial phase of negotiations.”
“[Azerbaijani] government figures change, but the wishes [of theirs] remain the same,” the NKR presidential spokesperson said, in particular.
He added that this latest statement by Mammadyarov shows that Azerbaijan does not even consider ending its aggressive and fascist rhetoric.
“When we say that there is no return to the past, including in terms of borders, we don’t say this despite the statements by Baku,” stressed Davit Babayan. “There has been a precedent when Azerbaijan attempted to physically exterminate Nagorno-Karabakh. And this was not 100 to 200 years ago, but 25—starting from 1988. [But] Nagorno-Karabakh was an autonomous region at that time, too.
“Now, they [i.e. the Azerbaijani authorities] are attempting to force the aggressive, savage plans [of theirs] upon us.
“I believe the Azerbaijan authorities need to be freed from the bad [wedding] souvenirs, so that (…) the [Karabakh peace] process starts.”