Ռուսաստանը պատրաստ է ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ համագործակցելու իրավահավասար հիմքով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ դեկտեմբերի 1-ին Դաշնային ժողովին ուղղած ուղերձի ընթացքում:
«Մենք պատրաստ ենք համագործակցելու նաեւ ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ: Կարեւոր է երկկողմանի հարաբերությունները կարգավորել եւ սկսել զարգացնել իրավահավասար եւ փոխշահավետ հիմքի վրա»,- ասել է Պուտինը:
Նա նշել է, որ գլոբալ եւ տարածաշրջանային խնդիրների լուծման հարցում Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի փոխգործակցությունը համապատասխանում է ամբողջ աշխարհի շահերին, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Մենք ընդհանուր պատասխանատվություն ենք կրում միջազգային անվտանգության եւ կայունության ապահովման, չտարածման ռեժիմների ամրապնդման համար»,- հայտարարել է Պուտինը:
«Կցանկանայի ընդգծել, որ ծայրահեղ վտանգավոր են ռազմավարական պարիտետը կործանելու փորձերը եւ կարող են հանգեցնել գլոբալ աղետի: Այս մասին չի կարելի մոռանալ ոչ մի վայրկյան»,- նշել է Պուտինը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանը աշխարհի մարտահրավերների դեմ պայքարի հարցում ԱՄՆ-ի հետ ջանքերի միավորման հույս ունի:

Russia is ready to cooperate with the new U.S. administration on an equal footing, Russian President Vladimir Putin stated at address to the Federal Assembly on December 1.
Putin said that it was very important to normalize and develop bilateral relations on an equal and mutually beneficial basis.
He noted that interaction of Russia and the U.S. in addressing the urgent global and regional problems   is in the interest of all countries, Interfax reported.
Putin said that Russia and the U.S. shared responsibility to ensure international security and stability, to strengthen non-proliferation regime.
Russian President emphasized that the attempts to break strategic parity are extremely dangerous and can lead to a global disaster, adding that Russia also expects combination of efforts with the U.S. in fight against threats to peace.