ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը դեկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանի դեղ արտադրողների եւ ներմուծողների միության գործադիր տնօրեն Սամվել Զաքարյանի հետ:
Նախարարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես ԵԱՏՄ գործող նոր ընթացակարգերը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միությունում կազմակերպել հանդիպում ոլորտի ընկերությունների, ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ` ներկայացնելու  2017 թվականի հունվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում  դեղերի միասնական շուկայի գործարկմամբ պայմանավորված նոր ընթացակարգերը եւ հայկական դեղագործական ընկերությունների արտահանման հնարավորությունները։
Նախարարության կողմից առաջարկվել է նաեւ դիտարկել դեղագործական ոլորտի զարգացման հնարավորությունները Իրանի հետ խորացվող տնտեսական համագործակցության, ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման համատեքստում։
Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ միությունը կբանակցի իրանական դեղագործական ընկերությունների հետ ազատ տնտեսական գոտում համատեղ հայ-իրանական դեղագործական ընկերություններ հիմնելու ուղղությամբ եւ նախարարություն կներկայացնի համապատասխան առաջարկներ:

YEREVAN. - Minister of Economic Development and Investments of Armenia, Suren Karayan, on Saturday received the director of the Armenian Union of Manufacturers and Importers of Medicines, Samvel Zakaryan.
At the meeting a number of issues related to the sphere of pharmaceutics were discussed, the press-service of the Ministry of Economic Development and Investments of Armenia informed Armenian News – NEWS.am.
In particular, agreement has been reached on organizing a meeting with the company representatives of the given sphere, Health Ministry of Armenia and Armenia Development Fund (ADF), at which new procedures related to the functioning of a common market of medicines in the territory of EAEU states will be presented.
The procedures will take effect from 1 January 2017. The possibilities of exporting the production of Armenian pharmaceutical companies will also be discussed.
The Ministry has also proposed to consider the possibilities of developing the pharmaceutical sphere in the context of deepening the economic cooperation with Iran and creating a free trade zone.
Specifically, agreement has been reached on that the Union will hold talks with the representatives of Iranian pharmaceutical companies on the opening of joint Armenian-Iranian pharmaceutical companies in the free trade zone, submitting relevant proposals to the Ministry.