«Այդ հանդիպման արդյունքները վկայում են այն մասին, որ հաստատվում են Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գնահատականները, ըստ որոնց Ռուսաստանի դերը Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ուժեղանում է եւ, ըստ էության, խորանում է Ռուսաստան- Հայաստան- Ադրբեջան ֆորմատով հակամարտության կարգավորման հեռանկարը»,- այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում այդ եռակողմ հանդիպումը եւ երեք նախագահների համատեղ հայտարարությունը, Լ. Զուրաբյանը պատասխանեց, որ ավել ոչինչ չունի ավելացնելու:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ՌԴ նախագահի հրավերով, հոկտեմբերի 27-ին հանդիպել են Աստրախանում` եւ հանգամանալից քննարկել ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընթացքն ու հեռանկարները: Նրանք հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում ասվում է.
«Հաստատելով 2008-ի նոյեմբերի 2-ին Մոսկվայում ստորագրված  համատեղ հռչակագրի դրույթները, նախագահներն ընդգծեցին, որ հակամարտության կարգավորումը քաղաքական դիվանագիտական միջոցներով պահանջում է հետագա ջանքեր` հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման եւ ռազմական ոլորտում վստահության միցառումների հարցում: Այդ նպատակով Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվեցին որպես առաջին քայլ անհապաղ ռազմագերիների եւ զոհվածների աճյունների փոխանակում կատարել` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ, ինչպես նաեւ այդ մոտեցումներով ղեկավարվել նաեւ հետագայում` այդ հարցերում ելնելով բացառապես հումանիտար բնույթից»:

Итоги этой встречи свидетельствуют о том, что подтверждаются оценки Левона Тер-Петросяна об усилении роли России в вопросе урегулирования карабахского конфликта. И, по сути, усиливается перспектива урегулирования конфликта в формате Россия – Армения – Азербайджан. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил координатор Центрального офиса оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Зурабян, комментируя встречу президентов Армении, России и Азербайджана в Астрахани.
Отметим, что президенты трех стран встретились 27 октября в Астрахани по приглашению президента Российской Федерации и обстоятельно обсудили ход и перспективы карабахского урегулирования. Президенты Армении, России и Азербайджана согласовали по итогам встречи в Астрахани совместное заявление, в котором отмечается: «Подтвердив положения совместной декларации, подписанные в Москве 2 ноября 2008 года, Президенты подчеркнули, что урегулирование конфликта политико-дипломатическими средствами требует дальнейших усилий по укреплению режима прекращения огня и мер доверия в военной области. С этой целью Президенты Азербайджанской Республики, Республики Армения договорились в качестве первого шага безотлагательно произвести обмен военнопленными и возвращение тел погибших при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста, а также руководствоваться этими подходами в будущем, исходя из исключительно гуманитарного характера подобных вопросов».