Չնայած վատ եղանակին, հատուկենտ անցորդները պատրաստակամ են ցույց տալու Զոհրաբյանների շենքը: Հասնում եմ նրանց շենք, Անդրանիկի հայրը՝ Ատոմ Զոհրաբյանն է ինձ դիմավորում. սիրալիր ժպտում է, բայց ուրախ չէ, ակնհայտ է: Միանգամից ծանոթացնում է Անդրանիկի մոր եւ երկու քույրերի հետ: Տանը լռություն է, բոլորը շշուկով են խոսում, հանգստություն է տիրում, այնպիսի հանգստություն, ինչպես որ պատից կախված լուսանկարում է:
«Լուսավոր տղա է Անդրանիկը»,- ասում եմ ես՝ նայելով լուսանկարին: Հայրը միանգամից համաձայնում է. «Որ ասում են, նկարագրիր Անդրանիկին մեկ բառով, ասում եմ՝ լուսավոր»:
Լուսանկարն արված է Անդրանիկի բանակ զորակոչվելու օրը. 18-ամյա այս տղան այնքան մեծ է երեւում, թվում է՝ 25-26 տարեկան տղայի լուսանկար է: Ծնողներն ասում են՝ մանկուց լուրջ հայացք է ունեցել, իսկ բանակ զորակոչվելուց մեկ տարի անց՝ 2015թ. աշնանը, լրիվ ուրիշ մարդ կարծես դարձած լիներ: Մեծացել էր, ավելի լրջացել, իսկ բանակից ընդհանրապես չէր խոսում, ծնողների խաչաձեւ հարցերին էլ միշտ լակոնիկ պատասխաններ է տվել:
«Երբեք ոչ մի բան չէր պատմում, բայց բանակ զորակոչվելու հենց առաջին օրվանից սրտումս վախ կար... 2014թ. հուլիսին գնաց ծառայության, օգոստոսին լարվածություն սկսվեց, ու անընդհատ վախ կար մեջս: Ինձ բան չէր ասում, բայց ես Անդրանիկիս հետ կապված ամեն ինչ զգացել եմ»,- ասում է մայրը՝ տիկին Ալլան:
Անդրանիկի հետ մայրը վերջին անգամ խոսել է մարտի 29-ին. որդու ձայնը դուր չի եկել, սակայն նա ոչինչ չի ասել: Տիկին Ալլան հիշում է՝ վերջին ժամանակներում ուշ-ուշ էր որդին զանգում, հարցին` ինչու հաճախ չէր զանգում, Անդրանիկը կարճ ասում էր. «Սովորեցնում եմ քեզ, մամ» ու թեման փոխում: Ինչի՞ն էր սովորեցնում. մայրը հիմա է սկսել հասկանալ... Մարտի 29-ին էլ առավոտյան ընտանիքը նկատում է՝ ժամացույցը կանգ է առել 06:15-ի վրա, ուշադրություն չեն դարձրել: Մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերը տիկին Ալլան երազ է տեսնում, առավոտյան արդեն վատ տրամադրությամբ եւ ինքնազգացողությամբ աշխատանքի է գնացել:
«Աղջիկս էլ էր տեսել երազում Անդրանիկիս, ուզեց պատմի, չթողեցի: Գործի եմ գնացել, շատ վատ էի ինձ զգում, չգիտեմ՝ հետս ինչ էր կատարվում: Ապրիլի երկուսին առավոտյան ժամը վեցին ամբողջ ընտանիքով արթնացել էինք, անհանգիստ էինք, չէինք հասկանում՝ ինչից, բայց անհանգիստ էինք. փաստորեն էդ ժամին Անդրանիկիս վերջին րոպեներն էին»,- հիշում է մայրը:
Ժամեր անց Զոհրաբյաններն իմանում են, որ Արցախում լարված իրավիճակ է, պատերազմական գործողություններ են: Թե ինչ է պատահել ապրիլի մեկին դիրքեր բարձրացած Անդրանիկին, նրանք իմանում են մյուս օրն առավոտյան, երբ պատրաստվում էին ամուսիններով եկեղեցի գնալ՝ Անդրանիկի համար աղոթելու: Բոթն ընտանիքի հորը հայտնել է Անդրանիկի ընկերներից մեկը: «Անդրանիկն էլ չկա»,- կարճ ասել էր ծառայակից ընկերը:
Թե ինչ պայմաններում է Անդրանիկը զոհվել, ընտանիքը սկզբում չի իմացել: Այս ընթացքում տիկին Ալլան ուժեղ ցավեր է զգացել մարմնի ձախ հատվածում: Երբ Անդրանիկի մարմինն ապրիլի 8-ին փոխանակել են, նա ամուսնուն խնդրել է՝ նայել, թե որ հատվածում է որդու վնասվածքը:
«Այն նույն հատվածում, որտեղ ես էի ցավ էի զգում»,- ասում է տիկին Ալլան, ապա շարունակում. «Այդ օրերին էր, որ սրտատրոփ սպասում էինք, չգիտեինք՝ ուր է, ինչ է: Մի անգամ երազիս եկավ, Անդրանիկիս մի տղայի հետ քայլում էր, ուրախ էր: Հիմա եմ հասկանում՝ երեւի Ռոբերտ Աբաջյանի հետ էր, չէ՞ որ նրանց երկուսի մարմիններն ադրբեջանցիներն ուզել են տանել, սակայն կեսից թողել են չեզոք գոտում եւ գնացել»:
Հիմա, երբ Զոհրաբյանները գիտեն, թե իրենց որդին ու ծառայակից ընկերներն ինչ հերոսություն են արել, մտածում են՝ մինչեւ այդ իրենց զգացածն ու երազները հուշել են միգուցե սպասվող ողբերգության մասին: Նախախնամությո՞ւն, ճակատագի՞ր. ամուսինները դժվարանում են անուն տալ ու շարունակում են. Անդրանիկը կրում է իր պապի անունը: Պապն էլ ի դեպ «Արիության մեդալ» եւ «Մարտական 2-րդ խաչ» մեդալ է ստացել, այն էլ՝ 1941թ. ապրիլին:
«Անդրանիկս մեծացել է պապի պատմություններով Հայրենական մեծ պատերազմի, Արցախյան հերոսամարտի մասին: Ասում են չէ՞ փոքրերը պետք է գերազանցեն ավագներին. Անդրանիկս պապին գերազանցել է՝ ստանալով «Մարտական 1-ին խաչ»,- նշում է հայրը:
Ատոմ Զոհրաբյանի համար որդու կատարած քայլը զարմանալի չէ: Անդրանիկը մանկուց պարտվել չի սիրել, ինքը միշտ պետք է հաղթողի դերում լիներ: Երբեք հայրենասիրությունից որդին չի խոսել, բայց հայրը միշտ էլ վստահ է եղել նրա հայրենասիրության վրա, կարծես գիտակցել է, որ պահը գա, որդին դա կապացուցի ու ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը նա դա արեց: Զուսպ, համեստ ու պատասխանատու Անդրանիկը մինչեւ վերջին պահը կռիվ է տվել, մարտի դաշտից չի փախել, նույնիսկ դուրս է եկել խրամաբջիջից եւ մերձամարտի մեջ մտել: Հոր խոսքով` Անդրանիկն այնքան պատասխանատու էր, որ եթե իրեն զենք էին վստահել, ինքը պետք է մինչեւ վերջ կռվեր, պիտի պահեր դիրքը, որն իրեն վերադասներն էին վստահել: Ու այդպես էլ արեց: Անդրանիկը վիրավորվել է միայն փամփուշտների վերջանալուց հետո: Նրան Ռոբերտ Աբաջյանն է հողաթմբից տարել դեպի իր խրամաբջիջ, որտեղ էլ մահացել է: Այնուհետեւ արդեն Աբաջյանն իր մոտ եղած վերջին նռնակով պայթեցրել է իրեն եւ մի քանի ադրբեջանցու: Ատոմ Զոհրաբյանը պատմում է, որ Աբաջյանը, Սլոյանն ու Զոհրաբյանը մտերիմ ընկերներ չեն եղել, նույն զորամասում են ծառայել, խառնվածքներով էլ հակապատկերներ են եղել, սակայն ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը միավորվել են` դիրքը պահելու համար:
«Եթե չլինեին այս չորս տղաները, բոլորն են ասում՝ ամեն ինչ այլ ընթացք կունենար: Հակառակորդը նպատակ է ունեցել հենց նրանց դիրքով առաջ շարժվել, հասնել մինչեւ Մարտակերտ: Անդրանիկս Մարտակերտը շատ էր նմանեցնում Վեդիին՝ իր ծննդավայրին: Անդրանիկս Մարտակերտն այնպես է պաշտպանել, ինչպես կպաշտպաներ հայրենի Վեդին, կամ Հայաստանի ու Արցախի ցանկացած այլ վայր: Անդրանիկս իր հողն է պաշտպանել»,- ասում է Ատոմ Զոհրաբյանը:
Անդրանիկի եւ ընկերների հերոսության մասին չեն դադարում խոսել նաեւ դիրքերում: Դեպքից այսքան ամիս անց NEWS.am-ի նկարահանող խումբը եղել է այն դիրքում, որը պահել են Արմենակ Ուրֆանյանն ու իր զինվորները: Թեեւ դիրքն ամբողջությամբ վերակահավորվել է, հողաթումբը, որտեղից Անդրանիկ Զոհրաբյանն է մարտը վարել, ոչ ոք ձեռք չի տվել: Այստեղ այժմ բետոնե մեծ խաչ է, որը ծառայակիցներն են սարքել՝ ի հիշատակ իրենց ընկած ընկերոջ: Լսելով, թե սիրով ու հպարտությամբ են ընկերները խոսում Անդրանիկի մասին, ապշում ես: Մանրամասն նկարագրում են, թե քառօրյա պատերազմի ժամանակ որտեղ ինչ գործողություններ է Զոհրաբյանը կատարել, ինչպես է պայքարել:

Despite the bad weather, random passers-by eagerly show me the building where the Zohrabyans’ live.
I reach the building, where I am welcomed by Andarnik’s father, Atom Zohrabyan. He smiles amiably but is apparently not happy. Zohrabyan immediately introduces me to Andranik’s mother and his two sisters. The house is silent: everyone speaks in whisper. It is calm like in the photo hung on the wall.
“Andranik was a bright boy,” I say, looking at the photo. His father immediately agrees: “When asked to describe Andranik in one word, I say he was bright.”
The photo was taken on the day of Andranik’s military recruitment: in it the 18-year-old boy seems to be 25-26 years old. The parents say he had had a serious look since his childhood, but a year after the military recruitment—in 2015—he seemed to have become quite a different man. He had grown up and become more serious. Andarnik would never speak about the army and would always give laconic answers to his parents “cross-examination.”
“He would never tell anything, but since the very first day of the military recruitment I had fear in my heart…In July 2014 he went to serve, in August the escalation started and I was constantly frightened. He told me nothing but I felt everything connected with my Andranik,” says his mother, Mrs Alla.
Last time she talked to Andranik on March 29. The mother didn’t like her son’s voice, but the latter said nothing. Mrs Alla recalls that in the recent period her son gave seldom calls, and when asked why he wouldn’t call frequently, Andranik would answer in short: “I’m preparing you, Mum.”And then he would change the topic. Only now her mother starts understanding what he was preparing her for... In the morning of March 29, the family noticed that the clock had stopped at 6:15 am, but they didn’t pay attention to this. On the night of March 31 to April 1, Mrs Alla saw a dream, and in the morning she went to work already feeling unwell and in bad spirits.
“My daughter had also seen Andranik in her dream. She wanted to tell me about that but I didn’t allow her. I went to work but I felt very bad: I didn’t know what was wrong with me. Our entire family woke up at six o’clock in the morning of April 2. We were anxious but didn’t know why. It turns out these were the last minutes of my Andranik,” his mother recalls.
Hours later Zohrabyans learn about the tense situation and military actions in Artsakh. The next morning while preparing to go to church to pray for Andranik, the spouses learn what had happened to Andranik, who went to the positions on April 1. The evil news was brought to the father of the family by one of Andranik’s friends. “Andranik is no longer alive,” his fellow serviceman had told him.
The family first didn’t know under which circumstances Andranik had died. At that time Mrs Alla had felt strong pain in the left side of her body. When Andranik’s body was exchanged on April 8, she asked her husband to look in which part her son had sustained injury.
“The same part where I felt pain,” Mrs Alla says, continuing: “It was in those days when we were looking forward to finding out where and how he was. Once I saw a dream: Andranik was walking with a boy; he was happy. Now I realize that he might have been with Robert Abajyan, since the Azeris wanted to take the bodies of both of them, but left them halfway in the neutral zone and went away.”
Now that the Zohrabyans know about the heroism their son and his fellow servicemen displayed, they think that what they had felt and dreamt might have hinted them about the imminent tragedy. Prejudice or fate? The spouses find it difficult to give it a name. They note that Andranik was named after his grandfather, who was awarded a Medal for Courage and Combat Cross of the Second Degree back in April 1941.
“My Andranik grew up listening to his grandfather’s stories about the Great Patriotic War and Artsakh Liberation War. They say the little ones should excel the elders: Andranik excelled his grandfather, receiving Combat Cross of the First Degree,” his father notes.
Atom Zohrabyan wasn’t surprised by his son’s step. Andranik didn’t like to lose since his childhood: he had always to be a winner. Although he never spoke about patriotism, his father was always confident of his patriotism, as if realizing that time will come when his son will prove it. And he did that on the night of April 1 to April 2.
Andranik—reserved, modest and responsible—fought till the last minute. He didn’t run away from the battlefield. In his father’s words, Andranik was so responsible that if he was entrusted a weapons, he would fight till the end and defend the position, which his superiors had entrusted him. And he did exactly that way. Andranik had got wounded only after the bullets finished. Robert Abajyan was the one who took him from the embankment to the trench, where he died. Afterwards, Abajyan blew up himself and several Azeris with the last grenade. Atom Zohrabyan notes that
although Abajyan, Sloyan and Zohrabyan served in the same military base, they were not close friends, being quite different by nature. However, on the night of April 1 to April 2, they united to defend the position.
“Everyone says that but for these four boys, everything would have taken a different course. The adversary aimed to advance exactly through their position all along Martakert. Andranik said Martakert was very much like his native town Vedi. He defended Martakert as he would defend Vedi or any other place in Armenia and Artsakh. Andranik defended his land,” Zohrabyan says.
Those serving in the positions don’t stop talking about the heroism of Andranik and his friends. Months after the incident, the Armenian News – NEWS.am team visited the position which was defended by Armenak Urfanyan and his soldiers. Although the position was completely re-equipped, nobody touched the embankment, where Andranik Zohrabyan fought. Now a big concrete cross is installed here, which his fellow-servicemen built in memory of their friend. One gets astonished listening with how much love and pride Andranik’s friends talk about him. They describe in detail where and what actions Zohrabyan carried out during the four-day war.