Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության վերսկսումը հնարավոր է: Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«1994 թվականին եռակողմ ձեւաչափով՝ Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ եւ Հայաստան, հրադադարի մասին համաձայնագիր ստորագրվեց: Ցավոք՝ 1994 թվականից ի վեր Բաքուն տորպեդահարում է խաղաղ գործընթացը: Ավելին, հետեւողականորեն խափանվում են հակամարտության լուծման հնարավոր ուղիներ գտնելու՝ միջազգային հանրության բոլոր փորձերը, ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա): Այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ եւ պարտություն կրեց: Մենք մեր աշխատանքը կառուցում ենք ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության կանխավարկածի վրա:
Միաժամանակ, միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի երկրների համար շահեկան չէ հակամարտության հնարավոր սրումը: Լինելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը՝ Երեւանը ստիպված կլինի ներգրավվել հակամարտությունում, եթե դա տեղի ունենա: Հասկանալի է նաեւ, որ պատերազմի վերսկսումը լրջագույն սպառնալիք կլինի ամբողջ Հարավային Կովկասի համար»,- հայտարարել է նախարարը:

Возобновление вооруженного конфликта с Азербайджаном возможно. Об этом заявил министр обороны Армении Виген Саркисян в интервью «Лента.ру».
«В 1994 году в трехстороннем формате — Азербайджан, Нагорный Карабах и Армения — было подписано соглашение о прекращении огня. К сожалению, с 1994 года Баку на протяжении уже более 20 лет торпедирует мирный процесс. Более того, последовательно срываются все попытки международного сообщества в лице сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) найти возможные пути разрешения конфликта. В апреле текущего года Азербайджан предпринял широкомасштабную военную авантюру против Нагорного Карабаха, которая потерпела полное фиаско. Мы строим свою работу на презумпции возможности возобновления боевых действий.
При этом совершенно очевидно, что Армении и странам региона невыгодна возможная эскалация конфликта. Будучи гарантом безопасности Нагорно-Карабахской Республики, Ереван будет вынужден вовлечься в коллизию, если это произойдет. Так же понятно, что возобновление войны станет серьезнейшей угрозой для всего Южного Кавказа», - заявил министр.