Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2017–ին կայցելի Իրան։ Այս մասին դեկտեմբերի 21-ին՝ Իրանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին, ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Ես Հասան Ռոհանիին շնորհակալություն եմ հայտնել եկող տարի Իրան այցելելու հրավերի համար, եւ ասել եմ, որ հաճույքով ընդունում եմ հրավերը»,– ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Խոսելով երկկողմ հարաբերությունների մասին՝ նախագահը նշել է, որ անհնար է փոխանցել դրանց խորությունը։ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ քիչ ժողովուրդներ կան, որոնց պատմությունն անցնում է հազարամյակների միջով, եւ հիմա նրանք շարունակում են կողք կողքի քայլել եւ հարգել միմյանց մշակույթը։ «Հայաստանը եւ Իրանը շահագրգռված են հարաբերությունների ամրացման եւ զարգացման մեջ։ Դրա վկայությունը Հայաստանի անկախանալուց ի վեր հարաբերությունների բարձր մակարդակն է»,– ասել է նախագահը։
Անդրադառնալով Հասան Ռոհանիի այցի շրջանակում ստորագրված փաստաթղթերին ՝ Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ փաստաթղթերն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հարաբերություններին նոր խթան կան։
Երկու երկրների նախագահները քննարկել են քաղաքական խորհրդակցություններին, էներգետիկային, տրանսպորտին, գյուղատնտեսությանը, մշակույթին եւ առողջապահությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական 14-րդ նիստում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարմանը։ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի իշխանություններին հայկական մշակույթի եւ համայնքի նկատմամբ շարունակական ուշադրության համար։
Նախագահը հիշեցրել է, որ երկու երկրների միջեւ շարունակվում են գզի եւ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ծրագրերը։ Այս ենթատեքստում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում էներգետիկ միջանցք ստեղծելու հարցը, որը կոչված է միավորել Սեւ ծովն ու Պարսից ծոցը, ինչն էլ հնարավորություն կտա դուրս գալ եվրոպական շուկա եւ ապրանքների տարանցում։ Սերժ Սարգսյանը նաեւ կարեւորել է վիզային ռեժիմի ազատականացման կարեւրությունը։ «Պատահական չէ, որ նախագահ Ռոհանիի այցին զուգահեռ ընթանում է բիզնես ֆորում»,– ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Հանդիպման ժամանակ կարծիքներ են փոխանակվել միջուկային ծրագրի հարցով պատմական պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ։ Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ դա նոր հորիզոններ կբացի Իրանի ստեղծարար ժողովրդի համար եւ կխթանի տարածաշրջանային համագործակցությունը։
Նախագահները նաեւ քննարկել են իրավիճակը Մերձավոր Արեւելքում եւ ՄԱԿ բանաձեւերը։ «Հայաստանին առաջին հերթին մտահոգում է հայկական համայնքի վիճակը»,– ասել է նախագահը։

Президент Армении Серж Саргсян посетит в 2017 году Иран. Об этом глава государства сообщил журналистам после встречи с находящимся с визитом в Ереване президентом Исламской Республики Иран Хасаном Роухани.
«Я поблагодарил Хасана Роухани за приглашение посетить Иран в будущем году, и сказал, что с удовольствием принимаю приглашение», - сообщил Серж Саргсян.
Говоря о двусторонних отношениях, президент отметил, что невозможно передать всю их глубину и объем. По словам Сержа Саргсяна, мало народов, чья история переплетается в течение тысячелетий, и ныне они продолжают идти рядом, уважая культуру друг друга. «Армения, и я уверен, что Иран тоже, заинтересована в укреплении и развитии отношений. Свидетельство этого высокий уровень отношений с момента приобретения Арменией независимости, совместные программы и визиты», - отметил президент.
Коснувшись подписанный в рамках визита Хасана Роухани документов, Серж Саргсян отметил, что документы, а также достигнутые договоренности, придадут новый импульс отношениям.
Президенты двух стран обсудили широкий круг вопросов, касающихся политических консультаций, энергетики, транспорта, сельского хозяйства, культуры, здравоохранения.
Коснулись выполнения договоренностей, принятых на 14 заседании межправкомиссии по экономическому сотрудничеству. Глава государства также поблагодарил власти Ирана за традиционно внимательное отношение к наследию армянской культуры и общине.
Президент напомнил, что между двумя странами продолжаются программы обмена газа и электроэнергии. В этом контексте стороны обсудили создание энергетического коридора  в регионе, а также коридора, призванного соединить Черное море и Персидский залив, что даст возможность выхода на европейский рынок и транзит товаров. По словам президента, членство Армении в ЕАЭС представляет дополнительный интерес. Отметив продолжение работ для улучшения бизнес-среды, глава государства также подчеркнул важность отмены визового режима. «Не случайно параллельно визиту президентаРоухани в Ереване проходит объемный бизнес-форум», - отметил Серж Саргсян
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по выполнению исторических договоренностей по иранской ядерной программе. По словам Саргсяна, это откроет новее горизонты для творческого народа Ирана и  активизации регионального сотрудничества
Президенты также обсудили ситуацию на Ближнем Востоке и принятие ООН резолюции. «Армению в первую очередь беспокоит состояние армянской общины», - подчеркнул президент.