Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցության ներուժը շատ մեծ է։ Այս մասին դեկտեմբերի 21-ին Երեւանում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ավարտին ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին։
Նրա խոսքով՝ այդ ներուժի մի մասն օգտագործվում է, հատկապես էներգետիկայի ոլորտում լավ համագործակցություն կա։ Էներգետիկ նախագծերի կոնտեքստում նա նշել է Թուրքմենիայի հետ գազի փոխանակման ծրագրի շրջանակում գրանցած համաձայնագրի կարեւորությունը։
Իրանի նախագահն առանձնապես նշել է տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը, որը Սեւ ծովի տարածաշրջանը Պարսից ծոցին։ Նրա խոսքով՝ թույլ կտա բարենպաստ պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանի զարգացման համար։
Երկու երկրների նախագահները հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաեւ բնապահպանական խնդիրներին։ «Արաքս գետը մեր ընդհանուր արժեքն է, եւ դրա աղտոտման խնդիրը վերաբերվում է նաեւ մեզ»,– ասել է Իրանի նախագահը՝ հույս հայտնելով, որ հարցը կլուծվի։ Կողմերը նաեւ մտադիր են խորացնել համագործակցությունը կրթության եւ գիտության, բանկային ոլորտներում։ Իրանի նախագահի գնահատմամբ՝ ԵՏՄ–ին Հայաստանի անդամակցությունը հատուկ պայմաններ է ստեղծում համագործակցության համար։

Потенциал сотрудничества  Армении и Ирана очень велик. Об этом заявил президент Исламской Республики Иран Хасан Роухани в Ереване по итогам встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном.
По его словам часть потенциала используется, в особенности, в сфере энергетики налажено хорошее сотрудничество. В контексте энергетических проектов он отметил договоренность с Туркменией в рамках программы обмена газа экспортировать его в другие страны.
Президент ИРИ особо подчеркнул важность создания транспортного коридора, который свяжет регион Черного моря и Персидского залива. По его словам, это позволит создать благоприятные условия для развития региона.
На встрече главы двух государств коснулись экологических проблем. «Река Аракс наша общая ценность, и проблема ее загрязнения волнует нас», - заявил президент ИРИ, выразив надежду на то, что вопрос будет решен. Стороны также намерены углублять сотрудничество в образовательной и научной сферах, в банковском деле посредством  ЦБ двух стран. По оценке президента ИРИ, участие Армении в ЕАЭС создает особые условия для сотрудничества.