ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ երկրների գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն ավանդական բարեկամության բազմադարյա եւ հարուստ պատմություն, որոնք ամուր հիմք են հանդիսանում երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ռազմավարական փոխգործակցության համար:
Գալուստ Սահակյանը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության կապակցությամբ: «Մենք դատապարտում ենք այդ հրեշավոր ահաբեկչական գործողությունը եւ կիսում ենք ռուս ժողովրդի վիշտը», - ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների շարունակական զարգացման գործում ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել օրենսդիր մարմինների դերը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում Սահակյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցությունը եւ փոխշահավետ մոտեցումներով հանդես գալը:
Լեոնիդ Կալաշնիկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամությունը, միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հիմքի վրա:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ երեւանյան նիստի ընթացքում հայտնած կարծիքներն ու առաջարկություններն իրենց նպաստը կունենան երկու պետությունների խորհրդարանների հետագա համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման գործում:

YEREVAN. – President of the National Assembly (NA) of Armenia, Galust Sahakyan, on Thursday received a delegation, led by chairman of the Russian State Duma Committee for the CIS, Eurasian integration and Communications with Compatriots, Leonid Kalashnikov.
The Armenian parliament speaker stressed that Armenian-Russian relations have a rich history of friendship, and that this is a solid foundation for the current strategic partnership between the two countries, the NA informed Armenian News-NEWS.am.
Separately, Sahakyan extended condolences on the recent murder of Russian Ambassador to Turkey, Andrei Karlov. “We condemn this heinous terrorist act, and share the Russian people’s grief,” he added.
Within the course of the continuous development of state relations between the two countries, the NA speaker highly assessed the role of legislative bodies.
In the context of Armenia-Russia allied and strategic relations, Sahakyan highlighted the cooperation and mutually beneficial approaches within international parliamentary organizations.
Kalashnikov, for his part, highly assessed the existing friendship between Armenia and Russia and the interparliamentary cooperation, which are on the firm basis of friendship.
The interlocutors expressed the hope that the views expressed and recommendations made at the Yerevan session will contribute to increasing the efficiency of the further joint activities of the parliaments of the two countries.