«Բարվա» հայկական ընկերությունը մտադիր է Իրան արտահանել մթնոլորտի վրա ներգործության համար նախատեսված սարքեր։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցին ասել է ընկերության ղեկավար Արամ Վարդանյանը։ Ընկերություը վաղուց է արտադրում հակակարկուտային կայաններ, որոնք կարկուտը անձրեւ են դարձնում (Հայաստանում առայժմ նման կայանների քանակը անհրաժեշտից քիչ է)։
Հիմա ընկերությունը մշակում է սարքեր, որոնք կխտացնեն մթնոլորտում ջրային գոլորշիները ու դրանք անձրեւի կվերածեն։
Ընկերությունն արդեն մոտ 50 հակակարկտային սարք է արտահանել Իրան՝ Արեւմտյան Ադրբեջան նահանգ։ Իսկ անձրեւային սարքավորումներով հետաքրքրվել են Իրանի մեկ այլ տեղանքից՝ Սիստան ու Բելուջիստան նահանգներից, որտեղ կլիման երաշտային է։
«Հիմա մենք լրամշակում ենք այդ տեխնոլոգիան, որպեսզի այն լավագույն տեքսով առաջարկենք մեր իրանցի գործընկերներին»,- հայտնել է Վարդանյանը։

YEREVAN. – Barva company of Armenia plans to export atmosphere-affecting devices to Iran, company president and CEO Aram Vardanyan told Armenian News-NEWS.am.
Barva manufactures hail suppression stations that turn hail into rain.
At present, the company is developing devices that condense water vapors in the atmosphere, and turn them into rain.
Barva already has exported about fifty hail suppression devices to West Azerbaijan Province of Iran. But these rain-making devices also have interested this country’s Sistan and Baluchestan Province, where the climate is arid.
“Now, we are refining this technology, so we can offer it to our Iranian partners in the best form,” added Vardanyan.