Իրանի հետ տրանսպորտային նախագծերը լրջորեն ամրապնդում են Հայաստանի դերը։ Այդ նախագծերը երկիրը գրավիչ են դարձնում ներդրումների համար։
«Իրանի ու Հայաստանի էներգետիկ համագործակցության մասին վաղուց է հայտնի, այդ թեման լրջորեն զարգանում է, եւ ես կարծում եմ, որ մենք դեռ մեկ անգամ չէ, որ կլսենք այդ ոլորտում զարգացումների մասին։ Թեհրանի եւ Երեւանի փոխհարաբերությունների զարգացման նոր թեման տրանսպորտային նախագծերն են, մասնավորապես արդեն փորձարկված մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումները, որոնք Հայաստանը տարանցիկ երկիր են դարձնում»,– ասել է ուկրաինացի տեսաբան Մարատ Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով օրերս Իրանի նախագահի այցը Հայաստան, փոխանցում է UA-report.info–ն։
Փորձագետի կարծիքով տարանցիկ երկրի դերը Հայաստանին տնտեսական եւ քաղաքական դիվիդենտներ է բերում, քանի որ Երեւանը կարեւոր տարանցիկ օղակ է դառնում ինչպե Եվրոպայի, այնպես էլ Իրանի համար։ Դա փոքր հաղթանակ չէ, այլ իրական ձեռքբերում, քանի որ բեռնափոխադրումների համար առավել անվտանգ երկրի կարգավիճակը շատ բան արժի։ Աշխարհում իրավիճակը արագ փոխվում է, ձեւափոխվում են պետությունների դերերը, եւ Հայաստանը, համակարգելով Վրաստանի եւ Իրանի հետ ջանքերը, կամուրջ է դառնում Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ»,– ասել է Հակոբյանը։

Транспортные проекты с Ираном серьезно укрепляют роль Армении в регионе. Как выяснили журналисты «Фразы», данные проекты делают страну привлекательной для инвестиций.
«Об энергетическом сотрудничестве Ирана и Армении известно давно, эта тема серьезно развивается, и думаю, мы еще не раз услышим о развитиях в этой сфере. Новой темой во взаимоотношениях Тегерана и Еревана являются - транспортные проекты, в частности уже опробованные мультимодальные грузоперевозки, которые превращают Армению в транзитную страну», - заявил украинский политический обозреватель Марат Акопян, комментируя состоявшийся на днях визит президента Ирана в Армению, сообщает UA-report.info.
По мнению эксперта, роль транзитной страны приносит Армении как экономические, так и политические дивиденды, так как Ереван выходит победителем из непростой ситуации. «Полублокадная Армения, превращается в важное транзитное звено как для Европы, так и для Ирана. Это не маленькая победа, а реальный прорыв, ведь статус наиболее безопасной страны для грузоперевозок в таком взрывоопасном регионе дорогого стоит. Ситуация в мире стремительно меняется, трансформируются и роли государств, координируя усилия с Грузией и Ираном, Армения превращается в мост между Европой и Азией», - отметил Акопян.