Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցնյակը» միջուկային համաձայնագրի մասին նախկինում անհայտ 8 փաստաթուղթ են հրապարակել, որպեսզի հաստատեն, որ Թեհրանը չի խախտում ուրանի հարստացման սահմանափակումների մասին պայմանավորվածությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
Կազմակերպության կայքում հրապարակված որոշ փաստաթղթեր կնքվել են 2016-ի հունվարի 6-ին։ AP–ի փոխանցմամբ՝ համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Իրանի ցածր հարստացված ուրանի պաշարները սահմանափակվում են 300 կգ–ի չափով։ Հրապարակված փաստաթղթերը վկայում են, որ Իրանի ցածր հարստացված ուրանը անհնար է օգտագործել բարձր հարստացվածի, ուստի այդ պատճառով այն 300 կգ սահմանափակման մաս չի կազմում։
Փաստաթղթերում նաեւ կա եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկ Մոգերինիի կից նամակը։ Դրանում նշվում է, թե ինչու են փաստաթղթերը հրապարակվել համաձայանգրի կնքումից մեկ տարի անց։ Գործակալությունը նշում է, որ դա կարող էր պայմանավորված լինել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշմամբ։
Ավելի վաղ Թրամփը սուր քննադատության էր ենթարկել Իրանի միջուկային գործարքը՝ պնդելով, որ այն իսլամական հանրապետությանը թույլ կտա միջուկային զենք ստանալ։

Iran and six international mediators have made 8 previously reached nuclear agreements public to confirm, that Tehran does not violate the agreement about restrictions of uranium’s enrichment, reports RIA Novosti.
Some of the documents published on the organization’s website were signed on 6 January 2016. As AP reports, the agreement stipulates, that the Iranian reserves of uranium are limited to 300 kg. The published documents illustrate, that Iran cannot use the low-enriched uranium for the purposes, the highly-enriched uranium is used. Therefore, it is not included into the limited 300 kg.
There is also a document of the head of the European diplomacy Federica Mogerini attached to the letter. It explains, why the documents are being made public a year after signing them. The Agency notes, that this could be because of the position of the US president-elect Donald Trump.
Earlier, Trump sharply criticized the nuclear deal with Iran, arguing that it would allow the Islamic Republic to obtain nuclear weapons.