Սեւ ծովում «Տու 154» օդանավի կործանման պատճառը կարող էր լինել գերբեռնումը եւ տեխնիկայի խափանումը, «Ինտերֆաքսին» հայտնել է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը։
«Ականատեսների վկայություններն ու այլ օբյեկտիվ տվյալներ, որոնք ստացվել են հետաքննության ընթացքում, խոսում են այն մասին, որ օդանավը չէր կարողանում բարձրություն հավաքել ու ինչ -որ պատճառով, գուցե գերբեռնման ու տեխնիկական անսարքության, ընկել է ծովը»,- ասել է աղբյուրը։ Նա հավելել է, որ այս փուլում ահաբեկչության վարկածը «բացառված է»։ «Առկա նյութերը հերքում ենք այդ վարկածը»,- ասել է աղբյուրը։ Նրա խոսքով, ականատեսները պատմել են, որ օդանավը անսովոր երկար ժամանակ թռչում էր ցածր, չհավաքելով բարձրություն։
ԱԴԾ տվյալներով, Սեւ ծովում օդանավի կործանման գործով չորս հիմնական վարկած կա ՝ շարժիչի մեջ կողմնակի առարկաներիի հայտնվելը, անորակ վառելիքը, որի հետեւանքով շարժիչների աշխատանքը խափանվել է, կառավարման սխալը, օդանավի տեխնիկական անսարքությունը։
Հիշեցնենք, որ ՊՆ պդանավը, որում 84 ուղեւոր ու անձնակազմի ութ անդամ կային, Ադլերի օդանավակայանից թռչում էր Սիրիա դեկտեմբերի 25-ին Մոսկվայի ժամանակով 5։20-ին ու կործանվել է Սեւ ծով իջրային տարածքում թռիչքի յոթերորդ րոպեին։

Причиной крушения Ту-154 над Черным морем мог быть перегруз и отказ техники, сообщает Интерфакс со ссылкой на источник, знакомый с ситуацией.
«Свидетельские показания и другие объективные данные, полученные в ходе расследования, говорят о том, что самолет не мог набрать высоту и по какой-то причине — возможно, перегруза и технической неисправности - рухнул в море», — сказал источник. Он добавил, что «на данном этапе версия теракта практически исключена». «Имеющиеся материалы объективного характера, в том числе и показания очевидцев, опровергают эту версию», — отметил источник. По его словам, очевидцы рассказали, что самолет необычно долго летел низко, не набирая высоту.
По данным ФСБ, по делу о крушении над Черным морем проверяются четыре основные версии: попадание в двигатель посторонних предметов; некачественное топливо, повлекшее потерю мощности и отказ работы двигателей; ошибка пилотирования; техническая неисправность самолета.
Самолет Минобороны, на борту которого находились 84 пассажира и восемь членов экипажа, вылетел из аэропорта Адлера в Сирию 25 декабря в 5.20 мск и потерпел крушение в акватории Черного моря на седьмой минуте полета.