Ղարաբաղյան հակամարտության հայկական կողմերը Ադրբեջանին զսպելու եւ բանակցային տրամաբանության փոփոխության պոտենցիալ հնարավորություն ունեն։ Այս մասին «Անալիտիկոն» պարբերականում գրել է քաղաքական վերլուծաբան Մասիս Մայիլյանը։
«ՀՀ–ի եւ ԼՂՀ–ի միջեւ ռազմավարական միության եւ փոխադարձ անվտանգության մասին համաձայնագրի հնարավոր ստորագրումը, ԼՂՀ–ի իրավաբանական ճանաչումը ՀՀ–ի կողմից, ԼՂՀ–ի ճանաչման ուղղությամբ ակտիվ եւ հետեւողական աշխատանքը եւ այլ քայլերը կարող են դրական առումով ձեւափոխել ստատուս քվոն՝ հօգուտ ավելի մեծ տարածաշրջանային կայունության»,– գրում է Մասիս Մայիլյանը։
Նրա կարծիքով ապրիլյան պատերազմը եւս մեկ անգամ հաստատեց փաստարկը, որ ԼՂՀ ճանաչումը կարող է հավելյալ քաղաքական–դիվանագիտական մեխանիզմ դառնալ ԼՂՀ անվտանգության ապահովման եւ տարածաշրջանային պատերազմի կանխման համար։
Ընդհանուր առմամբ 2016-ի դեպքերը, հատկապես ապրիլյան պատերազմը, ավելի բարդացրին միջազգային միջնորդները խնդիրը։ 2017–ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը թարմացված անձնակազմ կունենա, հիշեցրեց վերլուծաբանը։

У армянских сторон карабахского конфликта имеются потенциальные возможности для эффективного сдерживания Азербайджана и изменения переговорной логики. Об этом пишет политический аналитик Масис Маилян (в настоящее время указом президента НКР он назначен послом по особым поручениям, дипломатический ранг чрезвычайного и полномочного посла Нагорно-Карабахской Республики) в объемной аналитической статье по итогам 2016 года в издании «Аналитикон».
«Возможное подписание договора о стратегическом союзе и взаимной безопасности между РА и НКР, юридическое признание НКР со стороны Республики Армения, активная и последовательная работа по международному признанию НКР и другие шаги могут позитивно трансформировать статус-кво в сторону большей региональной стабильности», - считает Масис Маилян.
По его мнению, апрельская война ещё раз подтвердила аргумент о том, что признание НКР может стать дополнительным политико-дипломатическим механизмом обеспечения безопасности НКР и предотвращения региональной войны.
В целом, события 2016 года, особенно апрельская война, ещё более усложнили задачу международных посредников. В 2017-ом сопредседательство МГ ОБСЕ будет иметь обновленный персональный состав, напомнил аналитик.