Ղարաբաղյան հակամարտության հայկական կողմերը Ադրբեջանին զսպելու եւ բանակցային տրամաբանության փոփոխության պոտենցիալ հնարավորություն ունեն։ Այս մասին «Անալիտիկոն» պարբերականում գրել է քաղաքական վերլուծաբան Մասիս Մայիլյանը։
«ՀՀ–ի եւ ԼՂՀ–ի միջեւ ռազմավարական միության եւ փոխադարձ անվտանգության մասին համաձայնագրի հնարավոր ստորագրումը, ԼՂՀ–ի իրավաբանական ճանաչումը ՀՀ–ի կողմից, ԼՂՀ–ի ճանաչման ուղղությամբ ակտիվ եւ հետեւողական աշխատանքը եւ այլ քայլերը կարող են դրական առումով ձեւափոխել ստատուս քվոն՝ հօգուտ ավելի մեծ տարածաշրջանային կայունության»,– գրում է Մասիս Մայիլյանը։
Նրա կարծիքով ապրիլյան պատերազմը եւս մեկ անգամ հաստատեց փաստարկը, որ ԼՂՀ ճանաչումը կարող է հավելյալ քաղաքական–դիվանագիտական մեխանիզմ դառնալ ԼՂՀ անվտանգության ապահովման եւ տարածաշրջանային պատերազմի կանխման համար։
Ընդհանուր առմամբ 2016-ի դեպքերը, հատկապես ապրիլյան պատերազմը, ավելի բարդացրին միջազգային միջնորդները խնդիրը։ 2017–ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը թարմացված անձնակազմ կունենա, հիշեցրեց վերլուծաբանը։

The Armenian parties to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict have a potential chance to restrain Azerbaijan, and change the logic of the peace talks.
Armenian political analyst Masis Mayilyan wrote about the aforesaid in The Analyticon periodical.
“The possible signing of an agreement on a strategic union and mutual security between the RA [i.e. the Republic of Armenia] and the NKR [i.e. the Nagorno-Karabakh Republic], the NKR’s de jure recognition by the RA, the active and consistent work towards NKR’s recognition, and other steps can positively change the status quo, in favor of greater regional stability,” Mayilyan wrote, in particular.
In his view, the war in early April—and which Azerbaijan had unleashed against Artsakh—has yet again confirmed the argument that the NKR’s recognition can become an additional political and diplomatic mechanism for ensuring its security, and preventing a regional war.
As per the analyst, the events that occurred in 2016, especially the war in April, have further complicated the task of the international mediators.
Masis Mayilyan also recalled that the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group co-chairmanship will have a renewed staff in 2017.