Օրեր անց մենք կթեւակոխենք 2017 թվական. ինձ համար սպասելիքները եւ ծրագրերը հստակորեն ուրվագծված են: Այս մասին Աամոնորից առաջ հայտարարություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Հայաստանի տնտեսությունը կարիք ունի արմատական բարեփոխումների, քաղաքական հարաբերությունները՝ որակական նոր մակարդակի բարձրացման եւ կառուցողական վերադասավորումների, անվտանգության համակարգը՝ առավել հզորացման: Այս ամենին զուգահեռ՝ արդարության առավելագույնս հաստատումը վստահության ալիք կառաջացնի մեր հասարակության շրջանում:
Մի քանի ամիս հետո տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց դերն ու նշանակությունը մեծապես տարբերվում են նախորդ ընտրություններից. մեզ սպասվում են նախագահականին հավասարազոր ընտրություններ, որոնց արդյունքում ձեւավորվելու է ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր իշխանությունը:
Կարեւոր է գիտակցել, որ յուրաքանչյուրիս քվեից է կախված մեր պետության հետագա ընթացքը: Յուրաքանչյուրիս քվեից է կախված՝ կզարգանա՞ տնտեսությունը, թե կշարունակի դոփել նույն տեղում, կվերականգնվի՞ արդարությունը, մեր հայրենակիցների ընտանքիները կմնա՞ն Հայրենիքում, թե կբռնեն արտագաղթի ճանապարհը: Եվ ի վերջո, հակառակորդը կգնա՞ ռազմական արկածախնդրության, թե կընտրի խաղաղ կարգավորման ճանապարհը:
Եկել է իրական գործողությունների, իրական արդյունքների եւ ձեռքբերումների ժամանակը: Պետք են նոր լուծումներ, նոր համարձակ քայլեր: Մենք հապաղելու ժամանակ եւ իրավունք չունենք: Հզոր եւ արարող ժողովուրդ լինելով՝ 10-միլիոնանոց համաշխարհային հայկական հանրությունը պետք է ունենա միասնական նպատակներ, եւ ողջ հայության համատեղ ուժերով զարգացնի Հայաստանն ու Արցախը»:

In a few days we will enter the year 2017, the expectations and plans for which are precisely outlined for me, former Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan stated Friday.
In particular, he noted:
“The economy of Armenia needs radical changes, the political relations calling for a rise to a new quality level and constructive redistributions, and the security system for further strengthening. Parallel with all this, the maximal establishment of justice will cause a wave of confidence among our society.
In a few months the parliamentary elections will be held, whose role and significance greatly differ from those of the previous elections: we expect elections which will be equivalent to the presidential ones, as a result of which both the legislative and executive authorities will be formed.
It is important to realize that the further process of our state depends on the vote of each of us. Whether the economy will develop or continue “treading on the same place,”whether justice will be restored and whether the families of our compatriots will remain in the Homeland or choose to migrate depends on the vote of each of us. And finally, will the adversary engage in military adventure or choose to solve the issue through peaceful means?
It is time for real actions, real results and achievements. New solutions and new brave steps are needed. We have no time and right to linger.  Being a powerful and creative nation, the 10-million global Armenian community should have a common goal and the entire Armenian nation should develop Armenia and Artsakh with united forces.”