Բաքուն փորձում է տոն օրերին ապակայունացնել իրավիճակը սահմաններին։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը։
Լյուքսեմբուրգցի պատգամավորի խոսքով, նման գործողությունները կշարունակվեն, քանի դեռ Ադրբեջանը սեփական դրությունը գոհացուցիչ չի համարում։ «Ես հիշում եմ, երբ անցած տարվա նոյեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանը ծրագրում էր այցելել Բրյուսել, Արցախի վրա հերթական անգամ հարձակումներ իրականացվեցին, ու նախագահը չեղարկեց իր ուղեւորությունը անվտանգության հետ կապված անկայուն իրավիճակի պատճառով։ Իսկ դա հենց այն էր, ինչին ձգտում էր Բաքուն», - շեշտել է Ֆրանկ Էնգելը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը դեկտեմբերի 29-ի առավոտյանՀայաստանի հետ սահմանին դիվերսիոն ներխուժման փորձ էին ձեռնարկել։ Փորձը ձեռնարկվել է Չինարի գյուղից հարավ արեւելք։ Դիվերսիայի հետեւանքով զոհվել են Հայաստանի ԶՈՒւ ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Նարայանն ու Էրիկ Աբովյանը։ Ադրբեջանական կողմից մոտ 7 մարդ է զոհվել։ Մեկ զոհվածի մարմինը մնացել է հայկական տարածքում։

Baku is trying to destabilize the situation on the border during the holidays, a Member of the European Parliament Frank Engel told Armenian News – NEWS.am.
“I suppose the Azerbaijani attacks follow a pattern which essentially consists of trying to instill the generalized feeling in Armenians that they should never be allowed to lead a carefree life around moments of celebration as long as Azerbaijan considers its situation unsatisfactory,” Frank Engel  said emphasizing that he  remembered when “President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan wanted to travel to Brussels last November, there were attacks on Artsakh and the President cancelled his trip due to the volatile security situation - which is exactly what Baku wanted and intended,”.
It should be noted, on the morning of December 29, the Azerbaijani armed forces had launched a diversionary infiltration attempt toward the Armenian military positions located southeast of Chinari village of Tavush Province of Armenia. As a result, however, they had suffered up to seven casualties.