Բաքուն փորձում է տոն օրերին ապակայունացնել իրավիճակը սահմաններին։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը։
Լյուքսեմբուրգցի պատգամավորի խոսքով, նման գործողությունները կշարունակվեն, քանի դեռ Ադրբեջանը սեփական դրությունը գոհացուցիչ չի համարում։ «Ես հիշում եմ, երբ անցած տարվա նոյեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանը ծրագրում էր այցելել Բրյուսել, Արցախի վրա հերթական անգամ հարձակումներ իրականացվեցին, ու նախագահը չեղարկեց իր ուղեւորությունը անվտանգության հետ կապված անկայուն իրավիճակի պատճառով։ Իսկ դա հենց այն էր, ինչին ձգտում էր Բաքուն», - շեշտել է Ֆրանկ Էնգելը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը դեկտեմբերի 29-ի առավոտյանՀայաստանի հետ սահմանին դիվերսիոն ներխուժման փորձ էին ձեռնարկել։ Փորձը ձեռնարկվել է Չինարի գյուղից հարավ արեւելք։ Դիվերսիայի հետեւանքով զոհվել են Հայաստանի ԶՈՒւ ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Նարայանն ու Էրիկ Աբովյանը։ Ադրբեջանական կողմից մոտ 7 մարդ է զոհվել։ Մեկ զոհվածի մարմինը մնացել է հայկական տարածքում։

Баку пытается дестабилизировать ситуацию на границе в праздничные дни. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат Европейского парламента Франк Энгель.
По словам люксембургского парламентария, подобные действия будут продолжаться до тех пор, пока Азербайджан считает собственное положение неудовлетворительным. «Я помню, когда президент Нагорного Карабаха Бако Саакян планировал визит в Брюссель в ноябре прошлого года, в очередной раз были совершены нападения на Арцах, и президент отменил свою поездку из-за нестабильной ситуации в связи с безопасностью. А это было именно то, чего добивался Баку», - подчеркнул Франк Энгель.
Напомним, что ВС Азербайджана ранним утром 29 декабря предприняли попытку диверсионного проникновения на границе с Арменией. Попытка была предпринята к юго-востоку от села Чинари. В результате диверсии погибли военнослужащие ВС Армении старший лейтенант Шаварш Меликян, рядовые Эдгар Нараян и Эрик Абовян. С азербайджанской стороны около 7 погибших. Тело одного погибшего осталось на армянской стороне.