ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնից հեռացող Ջոն Քերրին ապագա նախագահ Դոնալդ Թրամփին նախազգուշացրել է Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի հետ կնքված համաձայնագրի չեղարկման փորձերի վտանգի մասին:
«Երբ մենք սկսեցինք բանակցությունները, Իրանում 12 հազար կգ հարստացված ռադիոակտիվ վառելիք կար... Իրանը բավականաչափ միջուկային նյութ ուներ, որպեսզի կարողանար մինչեւ 20 ռումբ ստեղծել, եթե ցանկանար շարժվել այդ ուղղությամբ»,- Վաշինգտոնում կայացած ասուլիսում հայտարարել է Քերրին:
«Միակողմանի մոտեցումը կամ բանակցություններից լիարժեք հրաժարվելը, որի հարցում ոմանք պնդում էին, մեզ երկու շատ վատ հնարավորություն կտային. շատ շուտով Իրանի՝ միջուկային զենքով սպառազինում կամ եւս մեկ հակամարտություն Մերձավոր Արեւելքում: Ուզում եմ սա շատ պարզ ընդգծել»,- հավելել է Քերրին:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի՝ Թրամփը բազմիցս քննադատել է գործարքը, որով չեղարկվել են Իրանի դեմ սահմանված ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները եւ մի շարք երկկողմ պատժամիջոցներ՝ միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթի շուրջ երաշխիքների դիմաց:

Покидающий пост госсекретарь США Джон Керри предостерег будущего президента Дональда Трампа от попыток разорвать соглашение с Ираном по ядерной программе Тегерана.
«Когда мы начали переговоры, в Иране крутились и обогащали ядерное топливо более 19 тысяч центрифуг, было 12 тысяч килограммов обогащенного радиоактивного топлива… у Ирана было достаточно ядерного материала, чтобы произвести от 10 до 20 бомб, если бы Иран захотел продолжать двигаться в этом направлении», — сказал Керри на пресс-конференции в Вашингтоне.
«Односторонний подход или полный отказ от переговоров, который отстаивали некоторые, оставили бы нас с двумя очень плохими возможностями: очень скорый риск вооруженного ядерным оружием Ирана или еще один конфликт на Ближнем Востоке. Я хочу ясно, кристально ясно сказать: прекратить это соглашение сейчас оставило бы нас с этими же двумя плохими возможностями», — добавил Керри, передает РИА Новости.
Трамп многократно критиковал сделку, согласно которой, с Ирана были сняты санкции ООН и ряд двусторонних санкций в обмен на предоставление гарантий по мирному характеру ядерной программы.