Հայաստանում արդեն աշխատում են աշխարհի խոշորագույն CDN մատակարարներից մեկի՝ Akamai–ի քեշ սերվերները։ Այս մասին NEWS.am –ի հետ զրույցում ասել է ArmIX ֆոնդի տնօրեն Վահան Հովսեփյանը։ Դրա արդյունքում տասնյակ հազարավոր կայքեր, որոնց հասանելիություն ապահովում է Akamai–ն, կարելի է ավելի արագ բացել, քանի որ դրանց պատճենները կտեղադրվեն լոկալ սերվերների վրա։
Դրա արդյունքում, եթե նախկինում ArmIX–ում տրաֆիկի փոխանակումը կազմում էր 3-4 գիգաբիթ վայրկյանում, ապա Akamai քեշի տեղադրումից հետո այն ավելի քան 2 անգամ աճել է։

В Армении уже работают кэш-сервера одного из крупнейших CDN-провайдеров мира, Akamai. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор фонда ArmIX (управляющего точкой обмена трафиком Армении) Ваан Овсепян. В результате десятки тысяч сайтов, доступ к которым обеспечивает Akamai, можно открывать быстрее, потому что их копии будут расположены уже на локальных серверах.
В результате, если ранее на ArmIX обмен трафиком составлял примерно 3 – 4 гигабит в секунду, то после установки кэша Akamai вырос более чем в 2 раза.