Հունվարի 22-ին Վենետիկում Բենեդետո Մարչելա կոնսերվատորիայում կանցնի «Հրեական ու հայկական աշխարհի ձայները» մշակութային երեկոն, հայտնել է Discover Armenia իտալական կայքը։
Երեկոյի ընթացքում ելույթ կունենան հրեական ու հայկական ծագման իտալացի հայտնի մշակութային գործիչներ՝ հրեական կողմից լրագրող ու պատմաբան Գաբրիելե Նիսսիմը, հայկական կողմից ՝ գրող Անտոնիա Արսլանը։
Նրանց ելույթների հժամանակ կհնչի նաև ազգային երաժշտություն՝ կլեզմերի ոճով կլարնետ կնվագի Ռուբեն Վիտալին, իսկ դուդուկ կնվագի Կլաուդիո Ֆանտոնը։
«Նախագիծը ծնվել է հայկական ու հրեական մշակութային աշխարհների ձայների երկխոսություն ստեղծելու մտահղացումից»,- ասվում է անոնսում։

22 января в консерватории Бенедетто Марчелла в Венеции пройдёт культурный вечер «Голоса еврейского и армянского мира». Об этом сообщает итальянский сайт Discover Armenia
На вечере выступят известные итальянские деятели культуры еврейского и армянского происхождения: с еврейской стороны –   журналист и историк Габриэле Ниссим, с армянской – писательница Антония Арслан.
Вместе с их выступлениями прозвучит и национальная музыка: на кларнете в стиле клезмер сыграет Рубен Витали, на дудуке – Клаудио Фантон.
«Проект родился из идеи свести в диалог голоса из армянского и еврейского культурных миров», - говорится в анонсе.