Հայաստանում դեռեւս շարունակում է առաջնահերթ մնալ փախստականների բնակարանային ապահովության խնդիրը, որը ամբողջությամբ լուծված չէ: Այս մասին նշել է Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, ով այսօր`նոյեմբերի 2-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի (ՓԳՀ) գրասենյակի Եվրոպայի բյուրոյի փոխտնօրեն Գիլերմո Բետտոչիին եւ ՄԱԿ-ի ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Դամթյու Դեսալեյնեին: Նրանք քննարկել են ՀՀ կառավարության ու ՄԱԿ-ի ՓԳՀ գրասենյակի միջեւ ներկա համագործակցության ընթացքը:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ՏԿՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՏԿՆ միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Փոխվարչապետը տեղեկացրել է, որ վերջին տարիներին մեծ աշխատանք է կատարվել օրենսդրական դաշտի կատարելագործման ուղղությամբ, սակայն դեռեւս շարունակում է առաջնահերթ մնալ փախստականների բնակարանային ապահովության խնդիրը, որը ամբողջությամբ լուծված չէ: Նա կարեւորել է այնպիսի ծրագրերի իրականացումը, որոնք գործնական արդյունքներ կունենան փախստականների խնդիրների լուծման հարցում` նշելով, որ նմանատիպ, ինչպես նաեւ փախստականների ինտեգրմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հարցում գնահատելի կհամարվի ինչպես ՄԱԿ-ի ՓԳՀ գրասենյակի, այնպես էլ տարբեր դոնոր կազմակերպությունների աջակցությունն ու օժանդակությունը:
ՄԱԿ-ի ՓԳՀ գրասենյակի Եվրոպայի բյուրոյի փոխտնօրենն իր հերթին կարեւորել է իրականացված քայլերը` նշելով, որ ՓԳՀ գրասենյակը փախստականների խնդիրների լուծումը դիտարկում է նաեւ ընդհանուր զարգացման ծրագրերի համատեքստում:

The refugees’ housing problem remains high on the agenda in Armenia, RA Vice-Premier, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan stated at a meeting with Mr. Guillermo Bettocchi, Deputy Director of the Regional Bureau for Europe of the UN Refugee Agency, and Mr. Damtew Dessalegne, United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Representative.
The sides discussed prospects for cooperation between the Armenian Government and the Regional Bureau for Europe of the UN Refugee Agency.
Minister Gevorgyan informed the U.N. representatives of the recent legal reforms. He underlined the importance of implementing programs which would produce concrete results. Minister Gevorgyan pointed out the Armenian Government appreciates the assistance of the Regional Bureau for Europe, as well as of donor organizations.
Mr. Guillermo Bettocchi underlined the importance of the work done. He pointed out that the Armenia office of the Regional Bureau for Europe is considering the resolution of the problem in the context of general development programs.
The press service of the RA Ministry of Territorial Administration informed NEWS.am that Gagik Yeganyan, Head of the Migration Service, RA Ministry of Territorial Administration, attended the meeting as well.